25 Mayıs 2015 Pazartesi

İlk Sıcakkanlı Balık Keşfedildi


  


sıcakkanlı opah balığı
Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, en nadir avlanan balıklardan biri olan Opah bilinen tek sıcakkanlı balık. Aynı memeliler ve kuşlar gibi sıcak kan dolaşımına sahip, vücudunu sıcak tutarak okyanusun soğuk sularında hayatta kalabiliyor.

Araştırmada yer alan Nicholas Wegner, yapılan tespitin Opah'ın üstün avlanma özelliğini açıkladığını belirtti.Opah soğuk sularda yaşayan balıklara kıyasla çok hızlı yüzebiliyor ve avlanabiliyor.Balığın avını takip etme becerisi de sıcakkanlı olması sayesinde artıyor.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nde (NOAA) görevli olan Wegner, balığın sıcakkanlı olma özelliğini solungaç dokusundaki damarlardan fark etti.Sıcak kan taşıyan damarlar, oksijen emdikten sonra vücuda karışmaya hazırlanan damarları çevreliyor ve soğuk kan vücuda sıcak olarak ulaşıyor.

Opah soğuk kanı ısıtması sayesinde 300 metreye kadar inen ve su sıcaklığının çok düşük olduğu sularda yaşayabiliyor.Uydudan elde edilen bilgiler balığın 45 ile 914 metre derinlikte yaşadığını gösteriyor.Balık vücut sıcaklığını bulunduğu ortamın 5 derece üstünde üzerinde tutabiliyor.

Opah soğuk kanı ısıtması sayesinde 300 metreye kadar inen ve su sıcaklığının çok düşük olduğu sularda yaşayabiliyor. Uydudan elde edilen veriler balığın 45 ila 914 metre derinlikte yaşadığını gösteriyor. Balık, vücut sıcaklığını bulunduğu ortamın beş derece üzerinde tutabiliyor.

Gerçek Bilim linkini göstermeden paylaşmak yasaktır
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder