6 Nisan 2015 Pazartesi

Nesli Tükenmek Üzere Olan 10 Hayvan Türü


Büyük Panda

En sevimli canlılardan olan siyah beyaz pandalar da türü tehlikede olan canlılardandır. Koruma altında olan bu canlıların üremesi gözetim altında yaşam alanlarının yok olması nedeniyle doğadan uzakta sağlanmaktadır.
Kutup Ayısı

Küresel ısınmanın kurbanları olan kutup ayılarının yaşam alanları giderek sorunlu bir hale dönüştüğünden nesli tükenmektedir. Bununla birlikte kutup ayılarını da avcılar rahat bırakmamaktadır.
Javan Gergedanı

Küçük boynuzlarıyla dikkat çeken gergedan nesli tükenen hayvanlar listesindedir. Bu hayvanların neslinin tükenmesine sebep olan boynuz avcıları ve orman katliamı yapanlardır. Bu hayvanlar hem yaşam alanlarının katli hem de karakteristik özellikleri zorla çalındığından ne yazık ki dünyada çok az sayıda kalarak nesli köreltilmektedir.
6352_dev-mekong-yayin-baligi
Meksika Yunusları

Denizlerin sevimli canlısı olan Meksika yunusu gerek denizlerin kirletilmesi gerekse balıkçıların sınırı açıp yaşam alanlarına ağ atması sonucunda Meksika yunuslarının sonu gelmek üzeredir.
Pigme Bornio Fili

Adından da anlaşıldığı gibi Bornio’da yaşayan bu sevimli filler oldukça küçüktür.Bu şirin fillerin neslini tüketen ne yazık ki arazi avcılarının yaşam alanlarını katletmesi ve bu yüzden yiyecek gereksinimini hakkıyla karşılayamaması sonucu Pigme Bornio Fillerinin ne yazık ki nesli tehlikededir.
Altın Başlı Langur
,
Bu sevimli hayvan nesli tükenen hayvanlardan bir tanesidir. Langurlar koruma adlına alınsa da ne yazık ki çoğalması bir türlü sağlanamamıştır.
Dev Mekong Yayın Balığı

Kilosu nedeniyle balıkçıların dikkatini çeken bu balık, ne yazık ki nesli tükenen hayvanlardandır. Bu yüzden ülkesinde koruma altına alınmıştır.

Sumatra Kaplanı
 6352_siyah_ayakli_dag_gelincigi1
Koruma altına alınmış hayvan türünden biridir. Bununla birlikte halen doğal yaşamında olan Sumatra Kaplanları da bulunmaktadır.
Cross River Gorili
Ne yazık ki avlanma sonucu nesli tükenen hayvanlardan biridir. Etinin çok olması avcıların ilgisini çektiğinden hayvanların yaşama hakkı elinden alınmaktadır. Bu yüzden de koruma altındadır.
Siyah Dağ Gelinciği

Oldukça sevimli olan siyah dağ gelincikleri nesli tükenen hayvanlardandır. Neslinin tükenmesine yol açan en büyük etkense oldukça değerli olan postudur.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder