13 Kasım 2014 Perşembe

Karl Benz

Karl Benz

CarlBenz.jpg
Karl Benz

Benz, günümüz benzinli arabaların gelişimine önemli katkılar yapmıştır
Doğum25 Kasım 1844
Almanya KarlsruheAlmanya
Ölüm4 Nisan 1929 (84 yaşında)
Almanya LadenburgAlmanya
MilliyetiAlmanya Alman
DalıBenzinli motorlar
Karl Friedrich Benz (d. 26 Kasım 1844Karlsruhe – ö. 4 Nisan 1929Ladenburg) Alman makine mühendisi ve motor tasarımcısı.
Benz yaygın olarak benzinle çalışan otomobilin mucidi olarak bilinir. Çağdaşları olan diğer Alman mucitler olan Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybachile aynı anda aynı proje üzerinde çalışmışlardır, ancak Benz önce çalışmasının, ardından da içten yanmalı motorun otomobillere uygulanabilirliğini sağlayan bütün süreçlerin patentini almıştır. Karl Benz 1878'de tasarladığı ilk motorunun patentini 1879'da almıştır.
Benz 1885'te dünyanın satmak amacıyla üretilen ve benzin motoruyla çalışan ilk otomobili olan Motorwagen'i üretti. Üç tekerlekli, önden döndürülen bu arabada motor arka tarafta, yolcuların tam altındaydı. Diğer icatları arasında, karbüratör, gaz/fren sistemi, bir pilden elektrostatik kıvılcımlanmayla ateşleme sistemi, bujidebriyaj, vites değiştirme sistemi, ve radyatör vardır.
Karl Benz 1896'da boxer tipi motoru tasarlamış ve yine aynı yıl patentini almıştır. Bu motor hâlâ motorsporlarında temel tasarım prensibi olarak kullanılır.
Benz ayrıca Daimler-BenzMercedes-Benz, ve DaimlerChrysler şirketlerinin atası olan Benz Şirketi'ni de kurmuştur. Ölmeden önce icatlarının sayesinde olan 1920'lerdeki otomobil patlamasını görebilmiştir.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder