4 Kasım 2014 Salı

Karabasan Nedir?

Karabasan Nedir?

 
Bilimsel adı uyku felcidir. İnsanlar rüya görürken rem uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumunda kalırlar. Hiçbir kasları çalışamaz durumdadır. Eğer böyle bir olay olmasaydı, biz rüya görürken rüyamızda ne yapıyorsak onu yapardık. . ara sıra rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık halde ve etrafın farkında olduğumuz halde, hareket edemeyiz, ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissine kapılırız. Herkes hayatının bir zamanında en az bir kez bu vakayı geçirmiştir. Korkutucu verici bir olaydır. Fakat saniyeler içinde beynin kendine gelmesi ile kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni; uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır.
Hangi Durumlarda Karabasan Oluşur ?

Karabasan olmamıza neden olan durumlardan en önemlisi yorgunluk ve soğukta kalmadır.Akşama kadar zor bir işle uğraşıp çok uykusuz ve bitkin haldeysek gece uyandığımız an göz haricinde hiç bir yerimizi kıpırdatamaz hale geliriz yanımızda birileri varsa bile onlardan yardım istemek durumunda kalırız fakat ne konuşabiliriz ne de bir yerimizi oynatabiliriz. Çoğu kişiye göre besmele çekmek bu durumu ortadan kaldırmaktadır. Eğer karabasan başınıza gelirse bir 10 – 15 saniye hiç birşey yapmamaya çalışın zaten o durumdayken hareket edemezsiniz. ve ilk olarak parmaklarınızı oynatmaya çalışarak kas sistemini harekete geçirin

Nasıl Önlem Alınır

Fazla yorulmamaya ve soğukta yatmamaya özen göstermelisiniz kaslarınızı oynatamayacak haldeyseniz karabasana yakalanma oranınız o kadar fazladır.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder