7 Kasım 2014 Cuma

Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Kansızlığa İyi Gelen Besinler
TIP dilinde anemi denilen kansızlık, kandaki  kırmızı hücrelerin azalmasıdır. Kadınlarda, gebeliklerde ve çocuklarda  daha sık görülür. Yeterli ve dengeli beslenememek sonucu oluşan demir eksikliği, aneminin en önemli nedenidir. Kansızlığın en iyi çaresi ise B12 vitamini, folik asit ve en önemlisi demirdir.
Ciğer (karaciğer)
B12 vitamini ve demir deposudur. Kan yapıcı bir besindir.

Sebze
Folik asit açısından oldukça zengin olan besinler arasında koyu yeşil yapraklı sebzeler ilk sıralarda gelir. Brokoli, ıspanak bol miktarda demir içerdiğinden kansızlığa iyi gelir.

Keçiboynuzu pekmezi
Kansızlığa birebir olan keçiboynuzu pekmezi demir açısından oldukça zengin bir besindir. Erkekler için cinsel gücü artırıcı bir etkisi de vardır. Kadınlarda olan kansızlığa da iyi gelir.

Dut ve üzüm karışımı
Bol miktarda B12 ve demir içerir. Kansızlığa iyi gelen besinler arasındadır.

Isırganotu
Kan yapıcı bir besindir. Isırganotu çayı oldukça faydalı bir içecektir.
Arslan pençesi
Çok fazla bilinmeyen arslanpençesi otunun çayı kansızlığa iyi gelir. Gün boyunca 3 bardak taze demlenmiş çay içilmesi önerilir.
Deniz ürünleri
Demir içeren deniz ürünleri de kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasında. Sardalye, hamsi, midye ve istiridye ihtiyacınız olan vitaminleri size sağlayacaktır. Uzmanlara göre demir bakımından en zengin yiyeceklerden biri istiridye.
Tam tahıllar
Vejetaryen olabilirsiniz, ya da et ürünlerini sevmiyor olabilirsiniz. O zaman size meyve ve sebzelerin yanında birkaç seçenek daha önerelim: tam tahıllar, baklagiller, kuru yemişler. Ceviz, barbunya, bezelye kansızlığa iyi gelen yiyeceklerin başında geliyor. Yarım kase ceviz içi 3,75 mg demir içeriyor.
Brokoli
Tam bir mineral deposu olan brokoli fosfor, magnezyum, kalsiyum, tiamin, A , B6, C ve K viteminleri içerir.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder