6 Kasım 2014 Perşembe

Fotoğraf Sevdalılarına Küçük Ama Önemli Ayrıntılar

Fotoğraf Sevdalılarına Küçük Ama Önemli Ayrıntılar

Fotoğraf Sevdalılarına Küçük Ama Önemli Ayrıntılar

FOTOĞRAF GEZGİNLERİNE TAVSİYELER

Hazırlıklı olun:Foto-safarilerde bazı anları yakalamak bir daha mümkün olmayabilir. Yanınızda mutlaka aynı markadan yedek bir makine bulundurun. Böylece herhangi bir aksiliğe karşı hazırlıklı olursunuz.
Araştırma yapın:Gidilecek yer hakkında önceden araştırma yapmanız ve fotoğrafı çekilecek yerler hakkında küçük notlar almanız seyahatlerde önemli ölçüde zaman kazanmanızı sağlayacaktır.
Yükünüzü hafifletin:Ekipmanınızı çantanıza yerleştirirken her şeyi tek tek gözden geçirin. Her malzemeyi en son ne zaman kullandığınızı düşünün ve gerçekten ihtiyacınız olmayanları yanınızda getirmeyin.
Pratik yapın:Tecrübe edinmek, herhangi bir şeyi iyi yapmanın anahtarıdır. Seyahate çıkmadan farklı fotoğraf ve kompozisyon tekniklerini deneyin, örneğin hareketli nesneleri fotoğraflamak için alıştırma yapın. Böylece seyahat sırasında zamanınızı denemelerle harcamayın.
İnsanları fotoğraflayın:Gittiğiniz yerlerdeki insanların giyim ve davranışları, fotoğraflarınıza renk katmanın yanında farklı yerlerin ve mevsimlerin hissini verebilir.
Hava durumu önemlidir:Gideceğiniz yere varır varmaz, bölgenin hava durumunu yerel haber kaynaklarından kontrol edin. Böylece güneşli, bulutlu veya yağmurlu günlere göre plan yapabilirsiniz.
Uygun giysiler seçin:Foto-safarilerde vahşi yaşamdan korunmak için genellikle yeşil ve kahverengi tonlar giymeniz tavsiye edilir. Açık tonlar ve göz alıcı renkler ise tercih edilmemelidir. Ayakların korunması içinse spor ayakkabı yerine sivri diken ve keskin kayalara dayanıklı ayakkabılar uygun olacaktır. Fotoğraf yelekleri ve ceketleri hem koruma amaçlı kullanılır hem de fotoğrafçılık ekipmanlarını kolayca taşımamıza yardım eder.
Bulutları kullanın:Eğer manzara veya çarpıcı mimari fotoğraflar çekmek istiyorsanız, bulutları karelere dahil ederek fotoğraflarınıza dinamik bir güç kazandırabilirsiniz.
Ayrıntılara dikkat edin:  El sanatları, takı ve yöresel özellikler gibi ayrıntıları kompozisyonlarınızda kullanmaya özen gösterin.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder