17 Ekim 2014 Cuma

YUNAN MİTOLOJİSİNDE YARATIKLAR-DİOMEDES’İN KISRAKLARI

DİOMEDES’İN KISRAKLARI

diomedesin kısrakları

Yunan mitolojisi’nde, Diomedes’in kısrakları diye adlandırılan 4 adet at, kontrol edilmesi mümkün olmayan, son derece vahşi ve görünüşleri muhteşem insan yiyen canavarlardı.Ares ve Cyrene’nin oğlu, Trakya Kralı dev Diomedes’e ait bu atlarıHerkül‘ün tek başına yakalaması mümkün değildi.
Bunun üzerine Herkül, ona aşık olan erkek sevgililerinden Abderus’u ve birkaç arkadaşını yardıma çağırarak bu atları yakalar, fakat yolda Diomedes’in saldırısına uğrarlar. Diomedes ile savaşırken, atların kontrolünü Abderus’a bırakan Herkül, Diomedes’i yenilgiye uğratır fakat bu sırada kontrolden çıkan atlar, Abderus’u yiyerek paramparça ederler.
diomedesin kısrakları2
Bunun üzerine çok üzülüp kızan Herkül, Diomedes’i öldürüp, onu kendi atlarına yem eder ve ölen Abderus’un mezarının yanında, Eski Yunan’ın en önemli şehirlerinden biri olan Abdera’yı kurar.
Karınlarını iyice doyuran hayvanlar sakinleşirken, Herkül de onların bu durumu sayesinde kolayca hayvanları Atina’ya ulaştırır ve görevini tamamlar. Eurystheus hayvanlarınZeus için kurban edilmesi amacı ile Olympos‘a göndermek istemesine rağmen, Zeus bu hediyeleri kabul etmemiş, ve bu hayvanların öldürülmesi amacı ile kurtlar ve aslanlar göndermiştir.
Büyük İskender’in atı olan Bucephalus’un bu atların soyundan geldiğine inanılmaktadır.diomedesin kısrakları3
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder