Aradığınızı Bulacaksınız...

YUNAN MİTOLOJİSİNDE YARATIKLAR-SCYLLA

SCYLLA

 (Yunanca: Σκύλλα), Yunan mitolojisinde, Sicilya ve İtalya arasındaki Messina Boğazı’nın durgun tarafından yaşayan Canavar. Scylla, altı uzun bacağa ve her bir bacağın ucunda ağzında üç sıra keskin diş bulunan korkunç bir başa sahiptir. Vücudu on iki köpek ayağı ve bir kedi kuyruğundan oluşur. Hecate, Crataeis,Lamia ya da Ceto gibi Phorcys’in çocuklarından biridir. Stesichorus’da dahil bazı kaynaklar ise ailesinin Triton ve Lamia olduğunundan bahsetmişlerdir.
scylla2Klasik sanatta, Üst gövdesi kadın, alt gövdesi ise balık kuyruğundan ve boğazlarında halkalar bulunan dört ile altı arasında köpek başından oluşan bir canavar şeklinde resmedilmiştir.
Scylla.3Odysseia destanında anlatılan : Skylla müthiş uluyucu canavar, [sesi yeni doğmuş bir eniğin sesini andırır; kendisi ise dev bir canavardır; onu görmekten kimse hoşlanmaz, rastlayan tanrıda olsa]on iki ayağı olup hepsi de biçimsizdir; upuzun altıda boynu ve her birinde birer korkunç başı vardır; her kafada dişler sık ve üst üste üçer sıra üzeredir.
Scylla.4Ayrıca; Prison Break adlı dizinin 4. sezonunun konusu Scylladır.
Share on Google Plus

About İbrahim Can Gezer

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment

0 yorum:

Yorum Gönder