17 Ekim 2014 Cuma

YUNAN MİTOLOJİSİNDE YARATIKLAR-PEGASUS

PEGASUS

(Yunanca: Πήγασος, Pegasos), Yunan mitolojisi’nde kanatlı at. Deniz tanrısı; Poseidon ile yılan saçlı GorgonMedusa’nın oğlu ve dev Chrysaor‘un kardeşi olduğuna inanılır. Ayrıca Zeus’un oğlu Herkül‘ünde kardeşi olarakta bilinir.
Perseus tarafından kafası kesilerek öldürülenMedusa‘nın kafasından ya da toprağa sıçrayan kanlarından doğduğu gibi iki değişik söylence bulunur. Rengi tamamen beyazdır ve uçmasına olanak veren iki büyük kanadı vardır.Uçarken havada koşan at gibi görünür.

Bellerofon ve Pegasuspegasus.3

Pegasus doğar doğmaz yeryüzünden ayrılmış ve tanrıların diyarına uçmuştur. Zeus’un yıldırımları getirme görevini üstlenmiştir. Helicon Dağında bulunan ve Musalara (veya Müzler) ilham verdiği sanılan Hippocrene pınarının Pegasus’un ayağıyla yere vurması sonucu ortaya çıktığına inanılır ve Pegasus “şiirsel ilham” ile özdeşleştirilir. Daha sonraları Bellerophontes tarafındanAthena‘nın ona verdiği altın dizgin yardımıyla yakalandığı, Kimera ve Amazonlarla olan çarpışmalarında da ona yardım ettiği söylenir.
pegasus.4Aşırı hırsın, zararlı olduğunun sembolü olarak gösterilen Bellerophontes Olimpos dağına çıkıp ölümsüzlerin arasına karışmak isteyince onu üzerinden atan Pegasus tek başına Olimpos dağına dönerek eski görevlerine devam etmiştir. Pegasus’un Bellerophon’u üzerinden atmasına sebep olarak Zeus tarafından gönderilen dev bir at sineğinin ısırmasından ürkmesi de söylenceler arasındadır. Daha sonraları kendine eş olarak Euippe (ya da Ocyrrhoe)’yi aldığı ve kanatlı atların soyunu başlattığı söylenir.pegasus.5
Kanatlı at Pegasus’un Türk mitolojisindeki adı Tulpar’dır.pegasuz
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder