17 Ekim 2014 Cuma

YUNAN MİTOLOJİSİNDE YARATIKLAR-KERBEROS

KERBEROS

kerberos (1)

( İngilizce: Cerberus), Yunan mitolojisindeHades‘in yönettiği ölülerin bulunduğu yeraltının kapısında bekçilik yapan üç başlı köpek (Hesiodos‘a göre 50, Horace‘a göre ise 100 başı vardı). Kuyruğu bir yılan olan ve sırtında sayısız yılanbaşı bulunan , ısırıkları zehirli bu köpek Herkül’ün 12 görevi arasında yer alır. Kerberos Yunanca ‘çukur (çok derinlerdeki, şeytani çukur) iblisi’ demektir.
kerberos4
Yarı kadın yarı yılan Ekhidna ile dev Typhon‘un oğlu olan Kerberos’un kardeşi Orthros ‘tur. Dev zincirlerle bağlı olan bu köpeğin görevi yer altına giren ölülerin tekrar yeryüzüne çıkmalarını önlemektir. Sadece beş kere yenilmiştir:
  1. Son görevi Kerberos’u yakalamak olan Heraklestarafından yakalanarak.,
  2. Müzik yeteneğini kullanan Orpheus tarafından uyutularak,
  3. Lethe ırmağındaki su yardımıyla Hermes tarafından uyutularak,
  4. Roma mitolojisinde, ilaçlı keklerle Aineias tarafından uyutularak,
  5. Yine bir Roma masalında, ilaçlı keklerle Psykhe tarafından uyutularak.

kerberos45
Kerberos özellikle kapıların, eşiklerin ve sınırların bekçisi olmanın arketipi olmuştur. Orta Çağdan günümüze kurgu yapıtlarda sıkça bu özelliğiyle yer almıştır (Dante’nin İlahi Komedya’sında ve Fluffy olarak J. K. Rowling’in Harry Potter ve Felsefe Taşı adlı kitabında.) Ayrıca günümüzde güvenlik ve savaş alanında da kullanılmaktadır (MIT tarafından geliştirilen Kerberos protokolü gibi.)
kerberos
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder