17 Ekim 2014 Cuma

YUNAN MİTOLOJİSİNDE TİTANLAR-OKEANOS

OKEANOS

Yunan mitolojisinde, Uranus ile Gaia’nın çocuğu olan Titan’dır. Tüm okyanusların kişileşmiş hali olan Okeanos, genelde kaslı bir adamın uzun sakallı ve boynuzlu yüzüyle simgelenirdi. Okeanos’un alt kısmı bir yılanı andırıyordu.
Okeanos’un kardeşi olan bir başka Titan’la, Tethys‘le zaman geçirmesi üçbin deniz nymphelerinin oluşmasına neden oldu. Oceanids olarak da bilinen bu nymphelerin her biri ayrı bir ırmak, çay, göl ya da havuzun hakimleri oldular.
okeanos2Bazı araştırmacılar Okeanos’un önceleri tüm tuzlu suları temsil ettiğini düşünüyorlar. Bunun nedeni de o zamanlar Akdeniz ve Atlantik Okyanus’un çok fazla bilinmemesiydi. Ancak daha sonra coğrafya geliştikçe,Poseidon neredeyse tamamı bilinen Akdeniz’i, Okeanos ise daha az bilinen Atlantik Okyanusu temsil etmeye başladı. Çocukları Eurynome, Styks veKlymore dir.
okeanos3Okeanos, Prometheus ve Themis ile birlikte Olimposlularla Titanların arasında geçen savaşa katılmamışlardır. Titan – tanri savaslarina katilmasa bile yüreğinden titanlarin kazanmasını geçirmiştir.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder