17 Ekim 2014 Cuma

YUNAN MİTOLOJİSİNDE TANRILAR VE TANRIÇALAR-HESTİA

HESTİA

Rhea ile Kronos‘un kızı olan Hestia, Zeus‘un en büyük kız kardeşidir. Olimpos’taki tanrıların en kibarı olarak bilinen Hestia, aile tanrıçasıdır, bu yüzden de günlük ev hayatında önemli bir yere sahiptir. Hiçbir mitolojik anlatımda yer almadığı gibi, Antik Yunan’da ona adanan tapınakları da olmamıştır. Ama, Olimpos‘ta yanan kutsal ateş ve dünyadaki yanan her ocak onun kutsal mekanı sayılır.
Mitolojide Hestia, Kronos ve Rhea’nın ilk çocuklarıdır. Diğer kız ve erkek kardeşleri gibi babası tarafından yutulur, Kronos yenildikten sonra ise son kişi olarak dışarı çıkar. Apollon ve Poseidon, Hestia ile birlikte olmak istedilerse de, tanrıça Zeus’tan sonsuza kadar bakire kalmayı diler ve istediği Zeus tarafından kabul edilir. Ayrıca son olarakta Olimpos’taki yerini tanrı Dionysos‘a bırakıp, oniki Olimpos tanrısı arasından ayrılmıştır. Yaşamak için insanların arasına karışır.
hestiaHestia aynı zamanda “metropolis”i simgelerdi. Bu nedendir ki kolonilerde kurulan yeni şehirlere metropolisde yanan ateşten getirilir, böylece metropolisin bir parçası koloni şehirlerinde yanmaya devam eder.
Roma mitolojisinde Hestia’ya Vesta denirdi ve Romalalılar Yunanlıların aksine tanrıça adına tapınaklar yapmıştır. Roma forumda ona adanmış bir tapınak bulunurdu. Vesta rahibeleri ise Vesta bakireleri olarak adlandırılır.hestia3
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder