14 Ekim 2014 Salı

SAVAŞ UÇAĞI SİVRİSİNEK

SAVAŞ UÇAĞI SİVRİSİNEK

 İnsanların çoğu, sivrisinek kelimesini duydukları vakit tiksinti duyduklarını söylerler. Fakat biz bu bölümde sivrisineği büyüteç altına alarak sahip olduğu o essiz navigasyon cihazlarını siz okuyuculara aktarmaya çalıştık. Eminiz ki sizlerde sivrisineğin bilinmeyen yönlerini öğrendiğinizde hayranlığınızı gizleyemeyeceksiniz.
 Bilindiği üzere sivrisinek insanların kanını emerek yaşayan bir canlı türüdür. Bunun dışında diğer canlıların kanlarını da emerler. Sivrisinekler belirli mevsimlerde yumurtalarını suya bırakarak üremeye başlarlar. Suya bırakılan larvalar bir müddet burada kalarak değişim geçirmeye başlarlar. Yumurtalardaki mükemmel bir sistem suda boğulmalarını engeller. Bu sistem tıpkı dalgıçların kullandığı borulara benzer ve sifon adını alır. Borunun bir ucu yumurtaya bağlı iken diğer ucu su yüzeyinin üzerindedir. Larva olgunlaştıktan sonra yavru sivrisinek yumurtadan çıkar ve hayata atılır.
 Aşağıdaki resimde su yüzeyinden baş aşağı sarkmış olan larvaların nefes almasını sağlayan sifon sistemleri net bir şekilde görülmektedir.
 

  Bir sivrisinekte o kadar kusursuz reseptörler vardır ki bu reseptörlerle, sinek bir kan birikintisine hiç dokunmadan kanın grubunu bile belirleyebilir.  Sinekteki reseptörler elbette bununla bununla sınırlı değildir. Özellikle bacak bölgelerinde bulunan çeşitli reseptörler, sineğin havadaki hızını ve çevre sıcaklığını çok hassas bir şekilde algılayabilir. Isı reseptörleri o kadar hassastır ki çevredeki sıcaklığın 1000 de biri (0,001 C) değerindeki bir değişikliği bile rahatlıkla algılayabilir.
 

Sivrisinekteki diğer bir mucizevi sistem ise sahip olduğu gece görüş cihazlarıdır.  Farzedin ki siz geceleyin zifiri karanlık bir odada uyuyorsunuz. Üstünüze kocaman bir yorgan örtmüşsünüz fakat 1 parmağınız yorganın dışında kalmış.
 Odada bulunan bir sivrisinek odada hiç bir ışık kaynağı olmamasına rağmen sizin yorganın dışında kalan parmağınızı rahatlıkla görebilir. Bunu başarmasının nedeni sahip olduğu kızılötesi görüş organlarıdır.
 Bu organlar, parmağınızın sinek tarafından algılanması yanında parmağınızdaki damarların hangisinin deri yüzeyine daha yakın olduğunu bile tespit edebilir.


 Burada durup düşünmek gerekir. Zifiri karanlık bir odada göz gözü görmezken küçücük bir sivrisinek yalızca parmağımızı görmekle kalmıyor birde parmağımızdaki damarların konumunu bile tespit edebiliyor. Bu sistem gerçektende harikulade bir yaratılış eseridir. Bu harikulade canlılar, bugünün savaş uçaklarında yeni yeni kullanılmaya başlayan kızılötesi görüş sistemini milyonlarca yıldan beri kullanmaktadır.
 Bir sivrisinek sahip olduğu özel bir hortum vasıtasıyla avını sokarak kanını emer. Basit gibi görünen bu işlem aslında birtakım karmaşık basamaklar sonucunda meydana gelir.
 

  Yukarıdaki şekillerden soldakinde hortumunu deriye saplamış vaziyette kan emen bir sivrisinek görülmektedir. Sağdaki resimde ise "Elektron tarama mikroskobu" ile fotoğrafı çekilmiş bir sivrisineğin ağız aletleri görülmektedir.
 Sivrisinekteki ağız aletleri resimde görülenden çok daha karmaşıktır. Bir sivri sinek kan emeceği kurbanının üzerine konduktan sonra hortumundaki 6 adet bıçaktan 4 tanesi ile deriyi kesmeye başlar. Hortumunu en yakın damara kadar sokan sinek, hortumundaki diğer 2 bıçağı da deriye saplayarak damardan kanı çekmeye baslar. Fakat ortada büyük bir problem vardır.
 Kurbanın kanı damardan çıkar çıkmaz pıhtılaşmak için bir seri reaksiyon geçirmeye başlayacaktır. Kanın pıhtılaşması ise sivrisineğin kan emmesi sırasında büyük bir engel teşkil eder. Fakat sivrisinek, kendisine yaratılışından verilen bir sistem ile bu problemi salgıladığı bir kimyasal madde vasıtasıyla halleder. Bu maddenin Latince isimi "Hirudin"dir. Bu madde kanın pıhtılaşmasını sağlayacak reaksiyonları durdurur. Kanın pıhtılaşması durdurulunca sivrisinek akışkan kanı rahatlıkla emer.
 Fakat sivrisineğin sahip olduğu bu mükemmel silahlar bununla da sınırlı değildir. Sivrisinek damarına hortumunu soktuğu hayvanın canının yanmasını engelleyecek bir formül geliştirmiştir. Sivrisinek, bugün tıp alanında kullanılan "Anestezi (uyuşturucu)" kimyasallarını kendi salgı bezleri ile üretir. Bu kimyasalı hortumun içinden geçen bir kanal aracılığı ile hayvanın derisinin altına zerk eder. Hortumun girdiği bölge uyuşunca, kurban, sinek tarafından sokulduğunun farkına bile varmaz.

 Bu kadar mükemmel savaş silahlarına sahip bir sivrisinek, bir uçak kadar büyük değil, yalnızca bir kaç santim büyüklüğündedir. Bu kadar silahın bir kaç santimlik bir vücuda sığması kuşkusuz kendisini tasarlayan akla işaret etmektedir.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder