14 Ekim 2014 Salı

PİRENİN TEKNOLOJİSİPİRENİN TEKNOLOJİSİ

Canlı dostlarımızdan birisi olan pire vücut yapısının ufaklığına karşın olağan üstü bir tasarıma sahiptir. Hiç düşündünüz mü "Bir pire nasıl oluyor da kendi vücudunun 30 - 40 katı yüksekliğe sıçrayabiliyor?". Bu sorunun cevabını pirenin anatomisini inceleyerek vermeye çalışalım.
 

 Yandaki resimde mikroskop altına yatırılmış bir pire görülüyor. Belki de herkese itici gelen bu hayvan aslında bir mühendislik harikasıdır. Bir pire kuvvetli bir biçimde sıçradığı vakit 30-40 cm uzağa gidebilir. Bunu ise bacaklarındaki özel bir sisteme borçludur.

 Şaşırtıcı olan bulgu ise, sıçramasındaki asıl etmenin bacak kaslarında değil, bacaklara bağlı potansiyel bir yay siteminde olduğudur. Bu sistem tıpkı bir sapan gibi çalışır.  Bir miktar enerjiyi depo eden bu esnek sistem depoladığı potansiyel enerjiyi aniden bacaklara aktarır. Bacaklara aktarılan bu kinetik enerji sadece %5 lik bir kayıpla pirenin olağan üstü bir yüksekliğe sıçramasına neden olur.


 Şu an insanlar tarafından üstün teknolojiyle üretilen yay,lastik vb. maddeler bile depoladıkları enerjiyi ancak %15'lik bir kayıpla kinetik enerjiye çevirebilmektedir. Fakat bu kayıp pirenin bacaklarındaki sistemde %5'tir. Bu derece müthiş bir tasarıma sahip bir pire boyunun 80-100 katı yüksekliğe kadar rahatça sıçrayabilir.
 Pire kendinden 100 kat yükseğe sıçradıktan sonra büyük bir hızla yere düşer. Buna rağmen vücudunda hiçbir zarar meydana gelmez. Çünkü vücudunda iskelet sistemi yerine pamuk gibi yumuşak tabakalar bulunur. Örneğin böceklerin sert kabuklarına karşın pirelerin kabukları oldukça yumuşak bir yapıya sahiptir. Bu yapı şiddetli darbeleri emerek pirenin hasar görmesini engeller.

Share:

0 yorum:

Yorum Gönder