17 Ekim 2014 Cuma

MISIR MİTOLOJİSİNDE MİMARİ YAPILAR-KEFREN PİRAMİDİ

KEFREN PİRAMİDİ

Kefren Piramidi ya da Kafre Piramidi,Mısır‘ın başkenti Kahire’de, Gize bölgesinde yer alan bir piramit. Piramidin boyu 143.5 metre, eğimi 53.2 derecedir. Firavun Kefren’in oğlu Mikerinos’un yaptırdığı sanılmaktadır. En önemli özelliği piramidin en üst bölümündeki koruyucu kaplamalarının bozulmadan günümüze kadar gelmesidir.

Kefren piramidi 2. piramit olarak anılır. Keops piramidi‘nden sonra yapılmıştır. Kefren piramidi, keops’tan çok daha tevazulu olarak dizayn edilmiştir. Kefren piramidi orijinal olarak 3 metre daha kısa ve 14.6 metre daha sınırlıdır. piramitteki 4,880,000 tonluk tüm taşların genişliği tahmin edilmiştir. Çünkü platodaki en yüksek binadir. Keops piramidi’nden çok daha uzundur. piramitte kitabeler bulunamamıştır. Odada bir lahit vardır. Piramidin 2 girişi vardır ve piramidin içine doğru rehberlik ederler. En üstteki giriş yerden 15 metre yukarıdadır; şimdiki giriş olarak kullanılmaktadır. bir geçit yol gösterir. Bu geçit yolu odaya 25o derecelik açıyla inmektedir. Duvarlara kırmızı granitle çizgiler çizilmiştir.
kefren piramidi2Bu odanın içi çok geniştir. ölçüleri 14,2 x 5 x 6,9 metredir. odanın çatısı keopsun odaları düzenindedir. En alttaki koridor direkt olarak en üstteki koridorun altındadır. Alttaki geçit bir defin odasına çıkar ve görünüşte bitmemiştir. Taş yatağı piramidin altındadır. geçit yolu bu odanın altındadır. Kefren piramidi’nin ölüleri beklettiği yer, piramidin doğusundadır ve keops;unkinden en iyi şekilde hazırlanmıştır ve vadi tapınağı’na bağlanmıştır. Kireçtaşıyla iyi bir şekilde gizlenmiştir. Kefren piramidi’nin tapınağı da daha fazla incelikle hazırlanmıştır; fakat heykeller ve diğer bileşenler çalınmıştır. Evleri, avlusu, geniş koridoru, bazı parçaları hala ayakta durmaktadır. tapınağın da 2 girişi vardır. Doğu yüzü büyük sütunlarla bir koridora girer. Kefren’in 23 heykeli bu koridorda bulunur. Odalar holün kuzey tarafında bulunur. Şu anda ziyaretçilere kapalıdır.kefren piramidi3
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder