17 Ekim 2014 Cuma

MISIR MİTOLOJİSİNDE MİMARİ YAPILAR-Dendara Tapınağı

Dendara Tapınağı

ramesseum_clip_image003[1]

Dendara Tapınağı, “Sistrum (ibadette kullanılan ve ortasından geçirilmiş madeni çubuklarla ses çıkaran saplı kasnak şeklindeki çalgı) Kalesi” veya “Hathor’un Evi” olarak da bilinir. Hathor Aşk, Güzellik, Neşe Tanrıçasıdır.  Duvarlar, odalar, çatı fevklade bir şekilde korunmuştur. Diğerleri Hristiyanlar trafından harap edilmiştir. Sarmal merdivenlerin taş basamakları eskimiştir. Çatı çıkışı kullanılmamaktadır. Hathor başlı sütunlarla birlikte bir küçük kilise de dekore edilmiştir. Hristiyanlar tarafından yıkılmıştır.
Tapınakta 6 Hathor başlı sütunlar vardır. İçindeki hipostil salon MS 1. yy’da Roma İmparatoru Tiberius tarafından inşa edilmiştir. Kutsal Göl, tapınak çatısından net görülür. Şu an içinde su yoktur ama bir ağaç bahçesidir. Dikdörtgen şeklindedir ve suların kenarından aşağıya yol iner.
Mammis’in Doğum Evi, en çok hayatta kalan binadır. Nectanebo I (MÖ 380-362)’in saltanatı zamanında yapılmıştır.   Temenos Duvarları,  çamur tuğlası ve taştan geçit yolundan oluşur. Duvarlarda kullanılan tekniğe Tava Yatağı denir. Yıllık selden çökme yapmadan hareket etmek için genişletilen ve kısalan duvarları vardır.
5380[1]dendera_temple[1]
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder