17 Ekim 2014 Cuma

MISIR MİTOLOJİSİNDE FİRAVUNLAR-II. RAMSES

II. RAMSES

II. RAMSES   Kurucu ve FatihRamsesII_viejo[1]

II. Ramses Mısır tarihinde en çok resmedilen figürlerden biridir. Hem barıs içinde bir çag kurarak bir savaşçı, hem birçok görkemli yapı inşa ederek bir kurucu idi. Eski Mısır’da krallar yaşlandıkça varisiyle tahtı paylaşmak bir gelenek haline gelmişti.19. Sülale’nin ikinci firavunu I.Seti de bu geleneği bozmamıştı. Kendisi de zamanında tahtı, geç yaşta kral olan ve böylece ülkeyi kısa bir zaman dilimi içinde birlikte yönettikleri babası I.Ramses ile paylaşmıştı.
I.Seti fark edilir derecede düzgün dış görünüşü ile dikkat çekmişti ki bu hem politikada hem de savaş sanatlarında kendisine bir artıydı. Ayrıca kendisi, biraz mimariyle de ilgilenmiştir. Bu da birçoğu bitmemiş olsa da yaptığı eserlere yansımış, kendisini ve yeni sülaleyi bu şekilde ifade etmiştir. Hükümdarlığı süresince I.Seti ülkesinin yeteneklerini ülkesinin refahı için kullanmıştır ve sonunda karşılık olarak kendi oğlunu tahtını paylaşması için çağırmıştır.

Prensten Firavuna

40518[1]I.Seti ile birlikte ülkeyi yönetmiş olan genç prens büyükbabası gibi ‘Ramses’ adını almıştır. Daha on yaşındayken tahtın varisi (Crown Prince) ilan edilmiş ve bir harem de dahil olmak üzere bir mesken verilmiştir. Sadece ismen de olsa Ordu’nun Başı’nın (Chief of the Army) komutanı olmuş ve onlu yaşlarının ortasında orduda aktif olarak görev almıştır.
Ramses babasının Mısır’ın sınırlarındaki seferlerinde muhafız komutanlığı yapmıştır. Batıda Libyalılar ve doğuda bir Orta Asya halkı olan Hititler ile savaşmıştır

Ölümü

ramesses[1]Zamanla yaşlanan ve birçok şeyden elini eteğini çeken Ramses önce yerini ilk oğlu Kha’ya bırakmıştır fakat Kha 60 yaşına geldiğinde ölünce taht Merenptah’a kalmıştır ancak o da hala hayatta olan babasına sürekli danışmıştır.Ramses hükümdarlığının 2. yılında Milyonlarca Yılın Tapınağı Ramesseum’a temel atma sırasında diktiği akasya ağacı altında biricik dostu Kralın Baş Katipi ve Sandelet Taşıyıcısı Ameni’nin yanında 89 yaşında mutlu bir şekilde ölmüştür o andan itibaren Kralın dostu Ameni kendinin hayatının sonuna kadar Ramses’in hayatını yazmaya adamıştır.Ameni’de bir bilgenin yaşında (110) ölmüştür.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder