25 Ekim 2014 Cumartesi

MİDE EKŞİMESİ NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

MİDE EKŞİMESİ NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Mide ekşimesi mide asitlerinin yemek borusuna geri dönmesinden kaynaklanan, genellikle karın bölgesinde, zaman zaman da göğüs bölgesinde görülen yanma hissidir. Mide sindirime başlamak için yiyecekleri, asitleri ve ve enzimleri birbirine karıştırır. Midede asitlerin enflamasyona neden olmasını engelleyen birçok koruyucu hücre vardır. Yemek borusu ise aynı koruyucu mekanizmaya sahip değildir ve mide asidi ile sindirim sıvıları yemek borusuna doğru geri dönerse yanmaya ve hasara neden olurlar.
Birçok insan mide ekşimesi problemiyle karşı karşıyadır ve mide ekşimesini tedavi etmek için birçok reçetesiz ilaç ve evde yapılabilen ilaçlar mevcuttur. Eğer mide ekşimesi şiddetli ağrılar, nefes darlığı ve kalp çarpıntıları gibi ekstra belirtiler gösteriyorsa doktora başvurmak kaçınılmazdır.

Mide Ekşimesi Nedenleri

Mide ekşimesine temelde mide asitlerinin yemek borusuna geri dönmesi neden olur. Fakat buna neden olan farklı faktörler de vardır.
- Tükettiğimiz bazı yiyecek ve içecekler mide asitlerinin salgısını artırarak mide ekşimesine sebep olabilir. Bazı reçetesiz ilaçlar da mide ekşimesini tetikleyebilmektedir.
Diğer tetikleyiciler ise şunlardır:
  • Alkol
  • Kafein
  • Aspirin
  • Kola gibi gazlı içecekler
  • Asidik sıvılar (greyfurt, portakal, ananas)
  • Asidik yiyecekler (domates, greyfurt, portakal)
  • Çikolata
Ayrıca şu etkenler de mide ekşimesine neden olabilir:
- Sigara ve yüksek yağ içerikli tüketim mide ile yemek borusu arasındaki kasları etkileyerek midede gevşemeye neden olur. Bunun sonucunda da mide asitleri yemek borusuna doğru kolayca geri döner.
- Hamilelik de karın boşluğunda baskıya neden olarak mide ile yemek borusu arasındaki kaslarda gevşemeye neden olup mide asitlerinin yukarıya çıkmasına neden olur.
- Obezite de aynı etkileri göstererek mide ekşimesine yol açar.
- Skleroderma ve sarkoidoz gibi hastalıklar mide ekşimesini tetikler.

Mide Ekşimesi Belirtileri

- Göğüs bölgesinde yanma ile birlikte boğazın arka kısmında ekşimsi bir tat ya da boğazda sıkışma hissi.
- Mide ekşimesi belirtileri nefes darlığı ile birleşirse ve kollara ya da boyuna yayılırsa, sersemlik veya soğuk terleme görülürse hastaya mutlaka doktor tedavisi şarttır.

Mide Ekşimesi Tedavisi

Mide ekşimesi hayat tarzı değişiklikleriyle ve ilaçlarla (reçeteli ve reçetesiz) tedavi edilebilir. Nadiren cerrahi prosedürler de şiddetli ve kronik mide ekşimesi için mevcuttur.
1. Hayat Tarzında Değişiklikler
Mide ekşimesini hayat tarzında değişiklikler yaparak önlemenin birçok yolu vardır.
-Kilo Verme ve İdeal Kilo: Fazla kilo mide üzerindeki baskıyı artırarak asitlerin yemek borusuna dönmesine zemin hazırlar.
-Sigarayı Bırakın: Sigara mide ile yemek borusu arasındaki kasların düzenli çalışmasını engeller.
-Yemek Kontrolü: Yukarıda da belirtilen mide ekşimesini tetikleyen yiyeceklerden kaçının. Mide ekşimesini daha kötü hale getirebilecek yemekleri değiştirmek için yanınızda farklı alternatifler sunan bir yemek dergisi bulundurun.
-Yatarken Başınızı Yükseltin: Gece uyurken mide ekşimesi probleminiz varsa başınızın seviyesini daha yüksek yastık kullanarak yükseltebilirsiniz.
2. Reçeteli ve Reçetesiz İlaçlar
-Mide Asitlerini Nötralize Eden İlaçlar: Bu tür ilaçlar antiasit olarak adlandırılırlar ve asitleri azaltarak çabuk iyileşme sağlar ve yemek borusuna zarar vermeden gelecekte herhangi bir mide ekşimesi tehdidi de barındırmaz.
-Asit Üretimini Azaltan İlaçlar: Bu ilaçlar bloke ettikleri reseptörün (H-2 blokörler) adıyla anılırlar. Reçeteli ve reçetesiz olarak satılmaktadır. Bu ilaçların belirtileri giderme süresi antiasitlere göre daha uzundur aynı zamanda daha uzun sürede etkilerini gösterirler. Değişik dozlarda reçeteli ve reçetesiz olarak satılırlar.
-Asit Üretimini Bloke Eden İlaçlar: Proton pompası olarak da adlandırılırlar ve asit üretimini engellerler. Daha sonra da zarar görmüş yemek borusunun iyileşmesine yardımcı olurlar.
3. Mide Ekşimesi Ameliyatı
Ameliyat aşağıdaki hastalar için bir seçenektir.
  • Yoğun ilaç terapisinin mide ekşimesini gidermede yeterli sonuç vermediği hastalar
  • Tahrip olan yemek borusunun ses kısıklığına, hırıltılı solunuma ve zatürreye neden olan hastalar
Mide ekşimesi için ilerleyen durumda reflüye neden olursa değişik cerrahi müdahaleler yapılabilir. Fundoplikasyonda mide girişindeki alt özofagus sfinkteri (LES) alt yemek borusunun yerini alması için yeni bir fizyolojik kapakçık oluşturulur ve yemek borusunun etrafına sarılır.

Hamilelikte Mide Ekşimesi

Hamilelik LES (mide ile yemek borusu arasındaki kaslar) zayıflar ve bebeğin doğumundan sonra bu sorun ortadan kalkar. Hamilelik aynı zamanda karın boşluğundaki organları etkiler ve büyüyen fetüsten dolayı artan karın basıncı mide ekşimesine neden olur.
Hamile kadınların yaklaşık % 45 inde mide ekşimesi görülebilmektedir.
Fakat büyüyen fetüs üzerinde kullanılabilecek mide ekşimesi ilaçlarının güvenliği hakkında net çalışmalar bulunmamaktadır. Bu nedenle hamileler için alınacak tek önlem hayat tarzında mide ekşimesini tetikleyecek davranış ve tüketimlerde bulunmamak olabilir.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder