25 Ekim 2014 Cumartesi

KULAK TIKANMASI NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

KULAK TIKANMASI NEDENLERİ VE TEDAVİSİ
Kulak tıkanması birçoğumuzun zaman zaman tecrübe ettiği kulak kanalını bloke eden yaygın bir sorundur. Kulak tıkanmasının mantar enfeksiyonları, kulak kirinin birikmesi ve ani yükseklik (rakım) değişiklikleri gibi birçok nedeni vardır.
Aslında kulak tıkanması bazen geniz yolunun tıkanması, sinüzit, boğaz enfeksiyonları ve burun akıntısı gibi diğer medikal durumların bir yan ürünü olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bu, insan kulağının, burnunun, sinüslerinin ve boğazının birbirleriyle içten bağlantılı olmasının bir sonucudur. Dolayısıyla herhangi birinde ortaya çıkan bir durum diğerlerini de etkileyebilmektedir.
Kulak tıkanmasının karakteristik özellikleri kulaktan soluk sarımsı bir akıntı, kulak içinde doluluk ya da basınç veya hafif geçici bir duyma kaybıdır. Kulak tıkanmasında genelde hafif nadiren de şiddetli ağrılar görülür hatta bazen de kulak içinde bir çatırdama sesi duyulur. Kulak tıkanmasının nedeni sinüs enfeksiyonu ise hasta çok kötü bir baş ağrısıyla da karşılaşabilir.

Kulak Tıkanması Nedir?

Yukarıda da anlatıldığı gibi kulak tıkanması kulak kanalının bloke olmasıdır. Bu durum soğuktan, gripten, hava akımından, kulak kanalı tüpünün şişmesinden ve tabi ki çok çeşitli enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkabilir.
Kulak tıkanmasının nedenlerinden biri de kulak kanalındaki mukusun birikmesidir. Bu mukus geniz yolundan ya da bloke olmuş sinüslerden gelir.Bunların dışında bazen hava yoluyla yapılan yolculuklar
da kulak tıkanmasının tetikleyicisi olabilir.
Kulak kanalında mukusun birikmesi sizi çok kötü ve sersemlemiş gibi hissettirebilir. Bu semptomlar 3-5 gün sürebilir ve bazen de tekrarlayabilir.

Kulak Tıkanması Nedenleri

Şimdi kulak tıkanmasının nedenlerine bakalım. Kulak tıkanmasının nedenleri kabaca 3 kategoriye ayrılabilir:
1. Östaki Tüpünde Fonksiyon Bozukluğu
Östaki tüpü burunun en arka kısmından başlayıp kulağın orta tabakasında sona erer. Orta kulak bir tarafta duyma aparatlarını diğer tarafta kulak zarını içeren içi boş bir kısımdır. Östaki tüpü bir yetişkin bir insanda ortalama olarak yaklaşık 35 mm uzunluğundadır.
Östaki tüpünün bloke olması, kulak içi basıncın düşmesine ve sonuçta kulak içinde bir vakumun oluşmasna neden olur. Bu vakumdan dolayı geniz yolundaki ya da sinüslerdeki mukus orta kulağa doğru akar.
Bu mukusun birikmesi basınca ya da kulakta ağrıya neden olur ve mukustaki enfeksiyon durumu daha da kötüleştirebilir.
2. Hava Basıncı Değişiklikleri
Hava basıncı değişiklikleri kulak tıkanmasının ikinci en önemli nedenidir. Özellikle ani hava basıncı değişimleri östaki tübünün bloke olmasına neden olur. Östaki borusundaki tıkanmadan dolayı dış kulakla iç kulak arasında bir basınç farkı ortaya çıkar. Bu basınç farkını dengelemek için kulak zarı iç kulakla dış kulak arasında şişkinlik yapar bu da kulaklarda doluluğa neden olur.
3. İkinci Derece nedenler
Bu kategori diğer küçük, ama muhtemel kulak tıkanması nedenlerini içerir.
Bu nedenler şunlardır:
  • Orta kulakta tıkanmaya neden olan küçük bir kist
  • İç kulağı beyne bağlayan sinirlerde kanserojen olmayan tümörler
  • Sinüzit, sinüslerin enfeksiyonu
  • İç kulaktaki mukus ya da kulaktaki sulu atıklarla beraber ortaya çıkan mantar enfeksiyonları
  • Burunun ara sıra akması ve iç kulak kanalının tıkanmasına neden olması
  • Kulak tıkanması suyun tesadüfen kulağa girmesiyle de hissedilebilir

Kulak Tıkanması Tedavisi

Kulak tıkanmasının başlangıcına ve nedenine göre birçok tedavi yöntemi vardır. Bunlara geçmeden önce kulak tıkanmasını kısmen önlemek için esnemek, sakız çiğnemek ve yutmak gibi basit yöntemlerin iyi geldiğini belirtmek gerek.
Aşağıda diğer tedavi yöntemleri bulunmaktadır.
1. Ilık Hardal Yağı Kullanmak
Küçük bir kaseye 2-4 çay kaşığı hardal yağı koyun. Hardal yağı yoksa zeytin yağı da kullanabilirsiniz. Daha sonra bu kaseyi 30 saniye kadar yağ ılık hale gelinceye kadar ısıtın. Sonra yan yatarak medikal bir damlatıcıyla 3-4 damla ılık yağı kulak boşluğuna damlatın. (ilk seferde sadece bir kulağa) 15 dakika sonra da aynı işlemi diğer kulağınız için uygulayın.
Not: Yağın çok sıcak olmamasına özellikle dikkat edin aksi takdirde kulağınıza daha ciddi hasarlar verebilirsiniz.
2. Nefes Tutma Tekniği
Derin bir nefes alın, parmaklarınızla burun deliklerinizi kapatın ve belirli bir süre iç nefesinizle basınç uygulayın. 15-20 saniye sonra ağzınızı açıp nefesi verin.
Bunu yaparken kulağınızdan hafif bir tıslama sesi gelebilir bu kulak tıkanıklığının giderildiğini gösteren bir sinyaldir.
3. Sıcak Bir Pirinç Torbası Kullanmak
Temiz bir çorap alın, yarısını pişmemiş pirinçle doldurun, ısınıncaya kadar alevin üzerinde tutun. Sonra da belirli bir süre pirinç çorabını kulağınızın üzerinde ve etrafında tutun. Bu işlem kan damarlarınızı genişletecektir ve kulağınızda birikmiş mukus varsa bunu salacaktır.
Pirinçleri çorabın içine koymadaki mantık pirinç tanelerinin ısıyı emip yavaş yavaş salarak çorabı uzun süre sıcak tutmasıdır.
Not: Pirinç torbasının çok fazla sıcak olmamasına dikkat edin.
4. Sıcak Basınç Uygulama
Kulağa sıcak baskı uygulamak kulak tıkanmasını büyük ölçüde ortadan kaldırır. Sıcak baskı östaki tüpündeki kan damarlarını genişletir böylece tıkanmayı temizler.
Sıcak basınç uygulamak için kalın bir el bezi alın. Üzerini biraz nemlendirmek için hafifçe ıslatın. Sonra küçük bir tavanın altını 1-2 dakika kadar ısıtın ve bezin üzerine 5-10 saniye bastırın. Isınan bezi kulağınızın üzerine koyarak belirli bir süre basınç uygulayın.
5. Kulakta Biriken Kiri Tahliye Etmek
Kulak kanalında fazla miktarda kir birikmesi de kulak tıkanmasına neden olur. Kulak kirini boşaltmanın en iyi yolu doktor yardımı almaktır fakat bu işlemi evde de yapabilirsiniz. Bu işlem için kulak kiri sökücü damlalar alın.
Bu damlayı aldıktan sonra yatağa yan yatın ve kulağınıza 2-3 damla damlatın ve 10-15 dakika bekleyin. Sonra kulağınızı pamuklu bir çubukla temizleyin. Kulak pamuğunun üzerinde sarı renkli kir görülür. Bu işlemi haftada 2 kez sorununuzu giderinceye kadar uygulayabilirsiniz.
6. Hidrojen Peroksit Kullanmak
% 3′lük hidrojen peroksit damlası alın. Aynı şekilde yan uzanın ve 2-3 damla hidrojen peroksit solüsyonunu tıkanan kulağa damlatın. Damlatmadan sonra kulağınızda bir çıtırtı sesi duyarsanız endişelenmeyin.
10 dakika sonra kulağınızı aşağıya doğru tutun ya da kulak pamuğuyla kulağınızı temizleyin. Ayrıca eczacıdan isteyebileceğiniz bazı kulak damlaları da (veya diğer antibiyotik damlalar) da kullanılabilir.
7. Esnemek veya Sakız Çiğnemek
Esnemek ve sakız çiğnemek gibi basit şeyler de tıkalı kulağı belli ölçüde tedavi eder. Tedbirli esnemek veya sakız çiğnemek tıkanmış kulağı açar.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder