25 Ekim 2014 Cumartesi

KULAK KAŞINTISI NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

KULAK KAŞINTISI NEDENLERİ VE TEDAVİSİ
Kulak kaşıntısı gıdıklayıcı ve kaşındırıcı bir hisle beraber kulağımızda sürekli bir kaşıma ihtiyacı doğurur. Kaşınma bölgesinde kızarıklık, şişkinlik, ağrı, pullanma ve yara izi ortaya çıkabilir. Kaşıma, belirtileri geçici olarak hafifletse de uzun vadede daha fazla kaşıntıya ve enfeksiyona yol açabilir. Çoğu kaşıntı durumlarında bölgeyi kaşımaktan kaçınıp iyileşmesi için sabır göstermek gerekir.
Kulak Kaşıntısı Neden Olur?
Kaşıntı bir kulak enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Dış kulak yolu iltihabı bu enfeksiyonların en yaygın türlerinden biridir ve genellikle yüzücülerde yüzmeden sonra ya da suya bir şekilde maruz kaldıktan sonra kulak içinde kalan nemden dolayı görülür. Bu yüzden yüzücü kulağı olarak da adlandırılır. Kulak kaşıntısının diğer nedenlerinden bazıları böcek sokması, deri alerjileri ve travmalardır. Yaralar iyileşme aşamasında genelde kaşıntıya neden olur. Yaygın bir çocuk hastalığı olan su çiçeği kırmızı kabarcıklarla beraber yoğun bir kaşıntıya yol açar. Egzema, deri alerjileri, uyuz ve saçkıran gibi rahatsızlıklar kaşıntının diğer kaynaklarıdır.
Ani,yoğun ve olağandışı kaşıntı durumlarında doktora danışılmalıdır. Ciddi bir besin alerjisiyle aniden ortaya çıkan kaşıntılar yoğun bir kaşıma ihtiyacı doğurur.Bu tür bir kaşıntı nefes almayı zorlaştıran, şişliğe ya da çıbana, bayılmaya ve kusmaya neden olan ciddi bir anafilaktik reaksiyonun belirtisi olabilir ve acil bir tıbbi müdahaleyi gerektirebilir.
Ani kaşıntılar bir besine, kimyasala ya da böcek sokmasına olan şiddetli hatta hayatı tehdit edici alerjik bir reaksiyonun işareti olabilir.Kulak kaşıntısı yüzde şişme, boğazda daralma, nefes almada zorlanma, bayılma ya da bilinç dengesinde ve mental uyanıklıkta değişme gibi ciddi semptomlar içerdiğinde acilen 112 acil aranmalıdır.

Kulak Kaşıntısının Belirtileri

Kulak kaşıntısında temelinde yatan hastalığa, rahatsızlığa ya da duruma bağlı olarak farklı belirtiler görülebilir. Kulak kaşıntısına neden olan belirli durumlar diğer vücut sistemlerini de içerebilir.
Kulak Kaşıntısıyla Beraber Görülebilen Lokal Belirtiler
- Deride pullanma ya da kabuklanma
- Kulakta akıntı
- Kızarıklık ya da isilik
- Kızıllık, hararet ya da şişme
- Hassasiyet ya da ağrı
Kulak Kaşıntısıyla Beraber Görülebilen Sistemsel Belirtiler
- Öksürük
- Ateş ve üşüme
- Baş ağrısı
- Eklem sertleşmesi
- Burun akıntısı
- Aksırma
- Boğaz ağrısı
- Terleme
Yaşamsal Risk Taşıyan Ciddi Belirtiler
Bazı durumlarda, kulak kaşıntısı acil servise danışılması gereken ciddi başka semptomlar da gösterebilir. Böyle durumlarda 112 acil gibi acil danışma hatları kullanılmalıdır. Hayati tehlike sinyalleri verebilecek bu semptomlar şunlardır:
- Bayılma ya da tepkisizlik gibi bilinç seviyesinde ve mental uyanıklıkta değişiklik
- Nefes darlığı, nefes almada zorlanma ya da solunum yetmezliği, hırıltılı solunum ve boğulma gibi problemler
- Ani yüz, dudak ya da dil şişmesi
- Boğazda daralma ya da sıkışma

Kulak Kaşıntısının Nedenleri

Kulak kaşıntısının alerjenler, enfeksiyonlar, otoimmün (bağışıklıkla ilgili) rahatsızlıkları veya stres gibi birçok nedeni olabilir.
Alerjik Nedenler
- Belirli yiyecekler
- Kozmetikler, boyalar ya da deterjanlar
- Elastiki, lateks ya da kauçuk malzeme içeren endüstriyel kimyasallar
- Kuyumculukta kullanılan metal malzemeler
- Zehirli sarmaşık ya da meşe ağacı
- Böcek ısırması ya da sokması
Bulaşıcı (enfeksiyöz) Nedenler
- Su çiçeği
- Kulak enfeksiyonu
- Saçkıran
- Streptokot boğaz ağrısı (bakteriyel enfeksiyon)
- Mantar enfeksiyonları
Deri Hastalıklarından Kaynaklanan Nedenler
- Egzema (genelde alerjik reaksiyonlarla ortaya çıkan ciltte dökülmeler)
- Nörodermatit (nedeni bilinmeyen yoğun kaşıntıya yol açan cilt sorunu)
- Sedef hastalığı (kuru,pullu,gümüşi deri bölgelerine yol açan kronik cilt hastalığı)
Diğer nedenler
- Aşırı sıcak ya da soğuk
- İlaçlar
- Stres

Kulak Kaşıntısının Tedavisi

Kulak kaşıntısının nedenlerine göre birçok tedavi yöntemi uygulanabilir.
Amtihistamin İlaçlar
Kulak kaşıntısına özeliklle sezonluk alerjilerin neden olduğu durumlarda vücut alerjene karşı histamin salgılar. Bazı insanlar da belirli şampuanlara, boyalara ya da diğer bakım ürünlerine karşı alerji gösterebilir. Semptomları ortadan kaldırmak için histaminlere karşı etki gösteren antihistamin ilaçlar kullanılır ve kulak kaşıntısı engellenir.
Mumsu Madde Üretimi İçin Zeytinyağı
Özellikle yüzücülerde kulak kanalında fazla ya da eksik mumsu madde üretimi görülebilir. Bunu tedavi etmek için pamuk uçlu bir çubuk yardımıyla kulak kanalına bir damla zeytinyağı uygulanır. Aşırı miktarda mumsu madde bazen duymayı güçleştirebilir ve hasta kulağının tıkandığı hissine kapılabilir. Eczacılarda mumsu maddeyi azaltan ve dışarı atılmasını sağlayacak ilaçlar bulunmaktadır. Daha şiddetli durumlarda ise mumsu maddeyi çıkarmak için doktora başvurulmalıdır.
Mantar Önleyici İlaçlar
Yüzücü kulağı vakalarında kulak içinde biriken nemden dolayı mantar enfeksiyonları ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlara meyilli insanlar kulak içini kuru tutmalı ve antifungal (mantar önleyici) ilaçlar kullanmalıdır.
Kulak İçinin Yıkanması
Bazı vücut bölgelerinin kızarmasına ve derinin irrite olmasına neden olabilecek koşullar aynı şekilde kulağı da etkileyebilir. Bu koşullar seberoik dermatit, sedef hastalığı ve egzema gibi rahatsızlıklar olabilir. Sedef hastaları duymada azalma, kulak kanalının bloke olması gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Böyle durumlarda kulak içinin yıkanması için doktora başvurulmalıdır.
Kulağı Ilık Suyla Yıkamak
Böcek ısırmaları ya da böceğin kulak içine kaçtığı durumlarda kulak kaşıntısı ortaya çıkabilir.Kulağı ılık suyla yıkayarak böcek öldürülüp, kulak dışına atılabilir fakat problemin sürmesi durumunda tıbbi tedavi için doktor yardımına başvurmak kaçınılmazdır.
Enfeksiyonlar için Antibiyotik İlaçlar
Birçok durum tıbbi müdahale gerektirmeden düzeltilebilir. Semptomları tedavi etmek için vücudu söz konusu cilt probleminden ya da probleme neden olan enfeksiyondan kurtararak kaşıntıya çözüm bulunabilir. Bazı doktorlar sorunu ortadan kaldırmak için hidrokortizon ve antibiyotik içeren damlalar tavsiye eder. Antibiyotik enfeksiyona neden olan bakteriye etki ederek enfeksiyonu ortadan kaldırır.
Sirke ve Alkol Solüsyonu
Bazen çeşitli geleneksel yöntemler de az ya da orta şiddetteki enfeksiyonlarda kulak kaşıntısı için çare olabilmektedir. Bir miktar sirke ve alkol solüsyonu kulağa sürülür ve daha sonra durulanır. Bu günde iki seferden fazla uygulanmamalıdır çünkü fazla uygulanması durumunda kulağın kuruması ve semptomun daha da kötüleşmesi durumuyla karşılaşılabilir. Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı da etkili geleneksel yöntemlerdendir ve bazı durumlarda kulak damlalarının yerini alabilmektedir.Sarımsak yağı da mantar enfeksiyonlarına karşı oldukça etkilidir.
Kulak Kaşıntısını Engellemek İçin Alınacak Önlemler
Kulak kaşıntısına meyilli bireyler semptomların gelişimini engelleyici belirli önlemler alabilir. Duştan önce kulak girişlerini tıkamak için kullanılacak bir miktar pamuk kulak içine saç, sabun ya da fazla su kaçmasını engelleyecektir. Yüzücüler de bir şapka ya da saç bandı kullanarak kulakları kuru tutabilir ve bakteri ve mantarlara olan hassasiyeti azaltabilir.
Kulak kaşıntısı nadiren ciddi sağlık problemlerin habercisi olabilir fakat kaşınma hissi tahrip edici ve rahatsızlık vericidir. Kaşıma semptomları geçici olarak hafifletebilir fakat aynı zamanda kaşınan bölgeye daha fazla zarar verir. Bu da kaşınan bölgenin daha da kızarmasına, pullanmasına ve yara oluşumuna neden olur. Geleneksel yöntemlerin etkili olmadığı az ya da orta şiddetli durumlarda mutlaka tıbbi müdahale için doktor yardımına başvurulmalıdır.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder