14 Ekim 2014 Salı

KÜÇÜCÜK BİR BAKTERİ

KÜÇÜCÜK BİR BAKTERİ

Yaşadığımız her yerde çok küçük canlılar yaşamaktadır. Bu canlılar o kadar ufaktırlar ki ışık mikroskobuyla bile güçlükle görülebilirler. Bu mikroskobik canlıların büyük bölümünü ise "Bakteri "adı verilen tek hücreli bir canlı grubu oluşturur.
 Bakterilerin vücutları yalnızca tekbir hücreden meydana gelmiştir. Bu kadar basit görünmesine karşın elektron mikroskopları ile yapılan araştırmalar, ışık mikroskobuyla bile zor görülebilen bu küçücük yaratıkların vücutlarında bile olağanüstü birer teknoloji ile tasarlanmış yapılar bulunduğunu göstermiştir.
 

 Resimde bir bakterinin vücudunun, kamçısının bağlı olduğu bölgesinden boyuna bir kesiti görülüyor. Kesit oldukça karmaşıktır.
 Özetlenecek olursa sırasına uygun olarak nizami bir şekilde yerleşen özel parçalar, bakterinin kamçısını maksimum verimle döndürecek şekilde birbirleriyle uyum içerisinde çalışmaktadırlar.
 Sistem yakıt olarak ise hidrojen atomlarını kullanır. Yani (+) yüklü çıplak "Proton"ları. Bu ise insanların bile taklit edemediği olağanüstü bir sistemdir.
 Belki gelecekte buna benzer enerji sistemleri kurulabilir kim bilir ? Burada verilen örnekler canlıların devasal alemlerinden yalnızca birkaç örnektir. Biliyoruz ki doğada yaşayan milyonlarca canlı türünün herbiri ayrı ayrı birer tasarım harikasıdır. Canlılar aleminin insanı içine çeken yönü de bu olsa gerek.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder