29 Ekim 2014 Çarşamba

Kahve Hakkında Daha Önce Bilmediğiniz 14 Harika Gerçek

Kahve Hakkında Daha Önce Bilmediğiniz 14 Harika Gerçek

kahve

 

Kahve içmek günün en güzel zamanıdır diyorsanız, bu bilgileri dikkatli okuyunuz . Daha fazlası için buraya bakabilirsiniz. İşte kahvenin hakkında çok ilginç bilgiler…

1.Aslında uyanmak için kahveye ihtiyacınız yok!

Sizi uyandıran ve harekete geçiren kortizol ismi verilen hormon aslında vücudumuzdan doğal olarak salgılanmaktadır. Bu işlevsel salınım sizin günlük ritminize bağlı olarak değişir. Yani, uyanır uyanmaz kahve içme alışkanlığınız varsa, biraz daha beklemek yararınıza olacaktır kortizol seviyenizin en yüksek olduğu zaman içtiğiniz kahve/aldığınız kafein boşa gitmesin.

 2.Kahve aslında vücudunuzu susuz bırakmaz.

Harika haber! Kafeinin eskiden diüretik olduğu düşünülürdü ancak gerçek öyle değil. Çok fazla miktarlarda tüketmediğiniz (günde 500-600 mg, ya da iki kahve) sürece bu tarz bir etki ile karşılaşmazsınız tabii! Doğrusu, çalışmalar gösteriyor ki birisi kafeinli bir içecek içtiği zaman kayda değer bir idrar artışı gözükmüyor. Kısaca, abartmamak koşuluyla kahve içmenin tadını dilediğiniz gibi çıkartabilirsiniz.

3.En büyük keşifler gibi, kahvenin yol açtığı sihirli güç ilk defa çılgın keçiler tarafından ortaya konmuştur.

Efsaneye göre, Etiyopyalı çobanlar kahve meyvelerini yiyen keçilerin çılgın danslarını gördükten sonra kafeinin etkilerini fark ettiler.

4.Kahve daha uzun ve daha sağlıklı bir hayat yaşamanızı sağlar.

Kahve bol miktarda antioksidan barındırır (batı diyetlerinin en büyük antioksidan kaynağıdır) ve bu sayede vücudun “serbest radikaller” olarak adlandırılan maddelerle savaşmasını sağlar. Sonuç olarak, kahve içicilerin Tip II Diyabete, Parkinsona ve kalp hastalıklarına yakalanma riski daha azdır. Tabi bir de şöyle bir durum var; kahve içenlerin sigara içme alışkanlığı, alkol tüketme sıklığı, kırmızı et yeme sıklığının daha fazla olduğu gibi olasıkları da göz önünde bulundurduğumuzda, bu alışkanlıklarınız mevcutsa yukardaki çalışmanın ortaya koyduğu durumu tamamen göz ardı edebilirsiniz.

 5.Kahve yaşam için gerekli olan önemli besin maddelerini içerir.

Bir küçük fincan kahve içinde %11 B2 vitamini, %6 B5 vitamini, %3 manganez ve potasyum minerallerini, %2 niyasin ve magnezyum bulunur.

 6.Kahve içmek yağ yakmaya yardımcı olur.

Çalışmalar gösteriyor ki kahve içmek metabolizmayı %3-11 oranında artırmaktadır. Tabi ki içinde ihtiva ettiği birkaç kimyasal sayesinde. Hadi kahve içelim!

 7.Gezegende kahve yetiştirilen bölgeler “kahve kemeri” ismiyle anılır.

Kahve kemeri, kahve yetiştirilen ve kahve tarımına elverişli bölgelere verilen isimdir. Bu bitkiler bolca sıcaklık ve güneş ışığı isterler. Kahvenin tropikal bölgeleri sevmesi de tam olarak bundandır.

8.Buzlu kahve daha pahalıdır çünkü yapımı için daha fazla içeriğe ihtiyaç duyar.

Buzlu kahve için yapılan kahvenin tadını verebilmesi için iki kez demlenmesi gerekmektedir ve daha fazla kahveyle yapılmaktadır. Bu durum da onu sıcak kahveden daha pahalı yapar.

9.Kafein aslında kristaldir.

Bu kadar küçük (0.0016 inç) olmalarına rağmen çok fazla enerji veriyorlar.

10.Kahve kırmızı bir meyve olamadan önce aslında fasulye gibidir.

Resimde gördüğünüz meyve mi? Hayır onlar kahve meyveleri. Evet onlar ağaçta yetişiyor!

11.Kafein çok hızlı çalışır.

Sadece kahvenizden 1 yudum aldıktan sonra kafeinin etkileri 10 dakika içinde başlar.

 12.Kahve sizi bunama ve Alzheimer’dan korur.

Birçok çalışma ortaya koymuştur ki kahve içicileri Alzheimer ve bunamaya diğerlerine göre %65 oranında daha az yakalanmaktadır.

 13.Siyah fildişi (Black Ivory) kahve yeryüzündeki en pahalı kahvedir. Çünkü fil gübresinden yapılır.

Evet yanlış duymadınız. Bu kahve fil gübresinden yapılmakta ve bardağı yaklaşık 50$.

 14.Kahve karaciğeriniz için iyidir.

Günde 4 fincan kahve karaciğeri etkileyen çeşitli hastalıklardan ve sizroza yakalanma olasılığını %80 oranında düşürür. (Günde 4 fincan biraz fazla olmuş!!)

KAYNAK: http://news.distractify.com/people/amazing/reasons-why-you-should-be-drinking-coffee-right-now/
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder