18 Ekim 2014 Cumartesi

Jean-Jacques Rousseau


Rousseau 28 Haziran 1712 yılında Cenevre Ermenoville’de doğmuş ve 2 Temmuz 1778′de Val-d’Oise’de vefat etmiş Fransız yazar, düşünür, filozof, politika ve müzik teorisyenidir. İsviçre’nin Cenevre kentinde doğmuştur. Bir sanatçının oğlu olmakla birlikte, on yaşındayken eğitimine bir din adamının yanında başlamıştır. Daha sonra bir gravürcü ustasının yanında çalışmıştır. 1728-1738 yılları arasında farklı işler olarak uşak, sekreter, müzik hocası ve tercüman olarak Fransa, İtalya ve İsviçre’de dolaşmıştır. Fransa’da yazıları yasaklanınca daha sonra aralarının açıldığı dostu David Hume’un daveti üzerine İngiltere’ye gitmiştir.
Daha sonra Batı İsviçre’de Neuchatel’e sığındı. Kalvenist olarak vaftiz olmuştu. Torino’da Katolikliğe geçti, ardından tekrar Kalvenist oldu. Bu nedenle doğduğu şehir olan Cenevre’de ateist suçlamalarına maruz kaldı. İnsan doğasına ilişkin çözümlemesiyle, insanın uygarlık tarafından değiştirilmemiş doğal halinin birçok açıdan daha üstün olduğu fikri ve modern demokrasi anlayışına temel oluşturan toplumsal sözleşme öğretisiyle ün kazanmış olan ünlü Fransız düşünürdür. Kendisi filozof sıfatını her zaman reddetmiştir.
Milli egemenlik düşüncesi ilk defa 18. yüzyılda Fransız düşünürü Jean Jaques Rousseau tarafından ortaya atılmış ve bu yüzyılda despot hükümdarlara karşı olan fertlerin hak ve hürriyetlerini gerçekleştirip, teminat altına almak için girişilmiş olan mücadele ile başlamıştır. Ancak bu fikrin ortaya çıkması, yani halkın da yönetime katılarak, hükümdarın gücünün sınırlandırılması olayı 1215 tarihli Magna Charta’ya dayanmaktadır.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder