27 Ekim 2014 Pazartesi

IŞİD’i Kim Kurdu

IŞİD’i Kim Kurdu


Irak Ve Şam İslam Devleti yani kısa adıyla IŞİD, Irak ve Suriye‘de yer alan isyancı bir terör örgütüdür. Son günlerde...
Irak Ve Şam İslam Devleti yani kısa adıyla IŞİDIrak ve Suriye‘de yer alan isyancı bir terör örgütüdür. Son günlerde yaptığı saldırılar ile adından oldukça fazla söz ettiren grup ilk olarak 2003 yılında Irak savaşında ortaya çıkmıştır. İlk olarak El-Kaide‘ye bağlı olduğunu bildiren grup daha sonra El-Kaide’den ayrılmış kendi topluğunun lideri olmuştur. 2003 yılında kurulan IŞİD’ın kurucusu ise Ebu Musab Zerkavi‘ dir.
Irak başkenti Bakuba, Suriye başkenti Rakka olan grubun operasyon sahası ise Irak,SuriyeTürkiyeLübnan bölgeleridir. Amerika‘nın Irak’tan çekilmesiyle birlikte dahada güçlenen grubun asker sayısı 10 bin den fazla olduğu söyleniyor ve yaptığı çağrı mesajları ile gruba katılan sayısının her geçen gün dahada arttığı biliniyor.
Grubun üyeleri genellikle Sünni‘lerden oluşmaktadır. Ele geçirdiği bölgede şeriatkanunları uygulayan grup,  devlet askerlerini, yabancı basın görevlilerini, yardım kuruluşlarında görev yapan kişileri düşman olarak görmekte ve bu kişileri sürgün ve hapis ile cezalandırmaktadır.


Kim Kurdu : Ebu Musab Zerkavi
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder