14 Ekim 2014 Salı

İnsan dondurmak hayal değil...


Bazı süper zenginler, gelecekte teknoloji geliştiğinde tekrar hayata döndürülmeleri için, öldükten sonra vücutlarının dondurulmasını istiyor. Günümüzde, öldükten sonra dondurulup gelecekte diriltilmeyi isteyen ve bunun için gerekli ödemeleri yapmış pek çok insan bulunuyor. Bu insanlar paralarını çöpe mi atıyor, yoksa canlı dondurma teknolojisi günün birinde gelişecek mi?


Daha doğrusu, insanı dondurarak bir süre sonra tekrar hayata döndürebilir miyiz?

Aslında suyun donduğunda genleştiğini biliyoruz. Yani buz, sıvı halinden daha geniş yer kaplıyor. Bu da demek oluyor ki insanın damarlarında dolaşan suyu, insan donduğunda damarları patlatmayacak şekilde nasıl dengeleyebiriz?

Bunun kolay bir yolu olduğunu söyleyebiliriz.

Her insanın vücudundaki su miktarı değişiklik gösterir. Yaş, metabolizma hızı, cinsiyet gibi birçok faktör bunu etkiler. Önemli olan insan bazlı düşünerek, bazal metabolizma mantığında, bizde vücuttaki suyu minimum dereceye düşürecek şekilde azaltarak; insan donduğunda, donan suyun damarları patlatmayacak şekilde ayarlarız. 

Bu şekilde insan donmadan önce yaşayacak, hem vücuttaki suyu tutacak hem de bir anda dondurarak damarların çatlamasını önleyeceğiz. Böylece yaşlanma da gecikmiş olacak...


Yalnız şu sorun ile karşılaşıyoruz: Peki ruhumuza ne olacak?

Birçok dini uzman; bunun mümkün olmayacağı kanısını taşıyor. Ruhun ancak Allah ( Tanrı ) tarafından verildiği, Onun tarafından yok edileceği ve belli bir ömre sahip olduğumuzu öne sürüyor.


Haksız sayılırlar mı? Gerçekten insan donduğunda, ruhuna ne olacak?

Bunu biz de şimdiki olanaklar ile keşfedemiyoruz. Sanırım bu engeli aşmak için önce kadavralar üzerinde deneyler yapılmalı, ardından ise dondurma işlemi gerçek canlılar üzerinde denenmelidir.

İnsan dondurma bilimsel olarak kanıtlamadığı sürece birçok tartışmayı beraberinde getirecek gibi gözüküyor...
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder