9 Ekim 2014 Perşembe

George R.R. Martin

George R.R. Martin


George R.R. Martin 20 Eylül 1948 yılında Amerika’nın New Jersey kentinde doğmuştur. Babası bir liman işçisi olan George’un iki kız kardeşi vardır. Maddi sıkıntılar içinde bir çocukluk geçiren George R. R. Martin, yazmaya da bu dönemlerde başlamıştı. Yine bu dönemde birkaç kuruş karşılığında akranlarına yazdığı kısa canavar hikayeleri satmaya başlamıştı. Lise yıllarında Marist Lisesi’nde öğrenim hayatını devam ettiren George R. R. Martin, MARVEL kahramanlarının da etkisiyle büyük bir çizgi roman hayranı oldu. Daha sonra hayranlığını ileri bir düzeye taşıyıp amatör çizgi roman dergileri için hikayeler yazmaya başladı. İlk kitabını 1971 yılında ‘The Hero’ adıyla yayımladı. Bu kitabından sonra çıkardığı “A Song  for Lyla ‘(1975) adlı kitabıyla da Hugo Award Ödülü’nü “En İyi Roman” dalında kazandı.  Hayatı boyunca çeşitli dallarda Hugo Award ödülünü  4 kez,  Premio İgnotus Ödülü’nü 3 kez kazanma başarısını göstermiştir. George R. R. Martin yazdığı Buz ve Ateşin Şarkısı serisi yani Taht Oyunları, Kralların Çarpışması ve diğer 5 kitabı ile kitaplardan konu alınan Game Of Thrones dizisi sayesinde son dönemlerde ününü kat kat arttırdı.

Bir de röportajına göz atalım;

reuters.com'un yaptığı söyleşide serinin gidişatı ve dizinin geleceğiyle ilgili küçük ipuçları var.(Orjinalinden çeviri)

George R.R. Martin: Karakterlerimin acı çekmesinden hoşlanıyorum.


-‘A Song of Ice and Fire’ adlı destansı, fantezi, efsanevi serinin yazarı George R.R. Martin, onu sevenlerin, J.R.R Tolkien ile kendinin karıştırıldığı malum karşılaştırmanın yapılmasını istemese de romanları genellikle aynı başarılı üsluptan yararlanıyor.

-HBO’nun kitaplardan uyarladığı ‘Game of Thrones’, izleyicileri toplarken ,G.R.R.M’in şu an 6.bölümünü yazmaya çalıştığı Yedi ciltlik serisi, dünya çapında 15 milyondan fazla sattı.

-Klasik kurgu, kralların, ejderhaların, sex ve ensest hikayelerinin,şiddetli güç çatışmalarının, entrikaların ve hiçbir karakter için ani bir ölümün sürpriz olmadığı çok eski bir diyarda yaşayan hanelerin tınısını tek bir şarkıda topluyor.

-Teknik roman yazarı olarak geçirdiği Uzun bir kariyeri ve 10 yıllık sinir bozucu Hollywood senaristliği gibi deneyimleri olan 63 yaşındaki Martin, Karmaşık karakterler yazmak ve bu sayede izleyenlerin akla gelmeyen tahminler yapmasını sağlamaktan çok hoşlandığını söyledi.

-Martinle yaptığımız telefon görüşmesinde: ‘’En sevdiğim şeylerden biri - yazar olduğum kadar aç gözlü bir okuyucuyum- kitapların beni şaşırtması ve ilerisini önceden kestirmeme izin vermemesidir.’’ 

-‘Hiçbir şey beni iki sayfa okuduktan sonra nasıl devam edeceğini belli eden -kitaplar kadar sıkmıyor..Karakterlerin zor bir zamanda olduğu ve yaşayıp yaşamayacaklarını kestiremeyeceğim, beni şaşkına çevirecek düğümler ve dönüşler olmasını isterim.’’

-Seri, İngiltere’nin *‘Güller Savaşı’ gibi Tarihi hanelerin savaşlarından, kralların, kraliçelerin, şövalyelerin ve ejderhaların ihanet, aşk ve şehvet ile dolu hikayelerinden, Demir Tahta oturmak için yapılan güç çatışmalardan ilham almış.

-‘’Ortada kalan karakterlerden hoşlanıyorum, fantezi dalı çok uzun zamandır sadece kahramanlar ve kötüler üzerinde odaklanmış’’ diyor Martin

-‘’Ve etrafıma baktığımda, saf beyazdan ışıldayan kahramanlar ve elbette kapkara kötüler görmüyorum. Kahraman ya da kötü biri olmak için, hayatlarının stresli ve kargaşa içinde olduğu sırada çok önemli aşamalardan geçerken seçimin önemli bir unsur olduğu ortamda, İnsan doğasına uygun kusurlara sahip olan ‘gri’ insanlar görüyorum.’’

-Son iki kitabın seyirciye ulaşması 5 yıl aldıktan sonra, dünya çapındaki doyumsuz okuyucular için ‘The Winds of Winter’ ın -Serinin altıncı kitabı- Martinin web sitesinde bulabilecekleri bazı giriş kısımlarını okuyup biraz tadını çıkarmak, onları bir süreliğine idare edebilir.

-Game of Thrones’un 3. Sezonu beklenenden erken olarak Mart 2013’te çıkabilir.

-Martin, serisini film yapmak için ona öneride bulunduklarında reddetmiş, HBO yapımcıları David Benioff ve Dan Weiss’in dizi ye uyarlama tekliflerine ise hayır diyememiş.

GÜÇ, SEKS ve ŞİDDET

-Bir karakter’in bilmecesinde; ‘’Bir kral, zengin bir adam ve bir rahip bir masada oturuyor ve ortalarında da bir asker var. Her biri askerden diğer ikisini öldürmesini söylüyor. Kim kalır? Kim ölür? Böyle bir durumda kim güce sahiptir? O güç nerden gelir?’’

-‘’Güç, etkili ve çok baş döndürücü bir kuvvettir.’’, diye ekledi ama ona sorduğumuzda güldü ve öyle olmadığını söyledi. ‘’ Hiçbir kinaye günümüz krizinin yönünü belirleyemez’’

-Martin aynı zamanda, Amerikan okurlarından açık seks sahneleri için gelen şikayetlerin onu şok ettiğini söyledi.

-‘’Elbette bir baltanın insan kafatasına girmesini detaylı bir biçimde anlatabilirim ve kimse bunun hakkında ikinci kez bir abartı var mı diye düşünmez. Penislerin vajinalara girmesi ve insanların bir küfür savurmasında da benzer detaylandırmaları sağlıyorum. Yani ikisi de dozunda’’ dedi.

-Martin internette sağlığı ile ilgili çıkan ve onun emekliliğe ayrılacağı ile ilgili haberlere aldırılmamasını söyledi.

-‘’Daha yazmak istediğim bir çok kitap var. Bir 20 yıl daha etrafta olabilmeyi ve bir düzine roman yazmayı çok isterim, tabi ki birkaç çeşit yaratıcı eserden bahsediyorum…. Asla 7 kitaplık bir destan daha yazmam.’’Ek Bilgi:

*Güller Savaşı (Wars of Roses), İngiliz tarihinde 1455-1485 yılları arasında gerçekleşen iç savaştır. Savaşa bu adın verilmesinin nedeni, savaşa neden olan York hanedanının armasının beyaz gül, Lancaster hanedanının armasının üzerinde ise kırmızı gül olmasıdır
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder