9 Ekim 2014 Perşembe

Game of Thrones - Kış rüzgarları hakkında

Game of Thrones - Kış rüzgarları hakkında


[Resim: GEORGE-RR-MARTIN--644x362.jpg]

Games of Thrones - Kış rüzgarları ( 6.kitap ) ne zaman çıkacak? Sorusuna cevap bulmaya çalıştım...


Martin'e göre altıncı kitap, Buz ve Ateşin Şarkısı'ndan alışık olduğumuzdan daha fazlasını vadediyor. ''Daha fazla ölüm, daha fazla ihanet göreceğiz. Ve tabiki daha fazla düğün.'' 


Ve tabi ki hareket de eksik olmayacak. Martin yeni kitap için, '' Kitaba iki büyük meydan savaşı ile başlıyoruz,'' diyor. Bu iki savaş elbette ki Kışyarı Savaşı ile Meereen Savaşı. Martin ayrıca Dothraki'lerin ''büyük bir olayla'' geri döneceğini ve Sur'da birçok olayın cereyan edeceğini belirtti. 


Okuyucuların en çok merak ettiği şeylerden biri de Tyrion ile Dany'nin ne zaman buluşacağı. Martin ise bu konuda, iki karakterinin de hikayede oynamaları gereken büyük rolleri olduğunu, hikaye akışı sebebi ile bu buluşmanın ''kitabın sonlarına doğru'' olabileceğini söyledi. Ve iki karakterin etkileşimlerinin nasıl olacağını söyle açıkladı; ''Tyrion sonunda tek bir şey uğruna yaşamak istediğine karar verdi ki beşinci kitapta o şeyin ne olduğu hakkında emin değildi. Şimdi ise bunu biliyor ve sonuna kadar gitmeye kararlı. Eğer olur da Meereen'deki savaşta sağ kalmayı başarabilirse o karar Tyrion'ı çevrelemiş olacak. Dany'ye gelirsek kendisi Targaryen olarak geçmişini ve ailesinin sözlerini kucaklamış durumda. Yani ikisi de eve geri dönüyor.''


İspanyol gazete ABC, "Buz ve Ateşin Şarkısı" serisinin yazarı George R.R. Martin'in İspanya gezisinde verdiği bilgilere şu şekilde yer verdi:Çok satan "Buz ve Ateşin Şarkısı" serisinin yazarı George R.R. Martin, 6.kitabının 2014'ten önce yayınlanmayacağını kesinleştirdi. Celsius 232 Festivali'ne katıldığı Oviedo'da düzenlenen bir basın konferansında Kış Rüzgarları'nın 200 sayfasının yazıldığını ve diğer sayfaların hala inceleme altında olduğunu bildirdi.


"Taslak 1500 sayfa, yani hala yüzlerce sayfam var." dedi ve bu ay onu İspanya'ya taşıyan ziyareti biter bitmez yazmaya başlaması ile ilgili niyetini dile getirdi. New Jersey'li yazar, "Ayrıntıları sürekli değiştiriyorum. Biliyorum ki en etkili çalışma şekli bu, fakat fikrimi değiştirebilirim." diye belirtti.


Martin'e göre "kitap yazmak yolculuğa çıkmak gibi; yola çıktığınız yeri biliyorsunuz, fakat nerede yakıt alıp akşam yemeğinde karnınızı nerede doyurursunuz veya zora düşer misiniz bilmiyorsunuz. İlerlerken bu gibi detaylar fark ediyorum.". "Bazen bir bölüm yazıp bir hafta veya bir ay sonra tekrar okuyorsunuz ve başarılı olmayan bir şey görüyorsunuz."


"Bir kitap yazmaya başladığınızda karakterleri düşünmelisiniz, ticari kaygıları dikkate almamalısınız." kanısında olan George R.R. Martin, gençken yazmaya başladı ve adına iki 'R' yi eklemeye karar vermesi, o zamandı. Göbek adının ilkini babası anısına, ikincisini de kuzeni anısına aldı. "George Martin ortak bir ad, çok var, ve hatırlanmak istediğim için bir şey eklemek istedim." dedi Martin.Ayrı bir habere göre ise:


Tüm kahramanlar öldürülebilir!
'Games of Thrones'la sarsılmaz bir üne kavuşan R. R. Martin, Empireonline'a verdiği röportajında, serinin yeni romanında gerekirse tüm kahramanlarını öldürebileceğini söyledi..!

Son derece başarılı bir romancıyken 'Buz ve Ateşin Şarkısı' serisini yazmasıyla kariyeri zirveye ulaşan R. R. Martin, hikâyenin 'Games of Thrones' olarak uyarlanmasıyla sarsılmaz bir üne kavuştu. Yazar, Empireonline’a verdiği röportajında, serinin yeni romanında gerekirse tüm kahramanlarını öldürebileceğini söyledi.


“The Winds of Winter (Kış Rüzgârları) ne zaman çıkacak? Kitaplarınız her zaman beklemeye değer türde oldu ama ne zaman çıkacaklarını bilmek de fena olmazdı” sorusuyla başlayan röportajı Martin kısa bir yanıtla adeta donduruyor: “Bittiğinde çıkar.” 


Bunun üzerine, sinirlenen yazarı yatıştırma amaçlı bir soru geliyor: “A Song of Fire and Ice (Buz ve Ateşin Şarkısı) serisini karşılaştırabileceğiniz bir roman var mı bildiğiniz?” Martin bu soruya geniş bir yanıt veriyor: “Aslında, tam olarak yok. Elbette benden önce gelen dev yazarların oluşturduğu fantazi ve tarihsel roman geleneğinden besleniyorum ve seriyi bu temeller üzerine inşa ettim. Seriyi yazarken büyük yazarlardan ilham aldım ama bir yandan da sadece benim anlatabileceğim, özgün ve bana ait bir hikâye kaleme almak istedim. Yine de Fransızca yazılmış ve pek bilinmeyen Maurice Druon’un İngiltere’de yayımlanacak The Accursed Kings (Lanetli Krallar) serisine değinmekte fayda var. Akşam gazetesinin haberine göre “Son kitabınızı dört gözle bekliyorum ama seriyi iki kitapta nasıl çözümlendireceksiniz?” sorusu, son romanı sabırsızlıkla beklenen ünlü yazarın hayranlarını endişeye düşürebilecek derecede ilginç bir açıklama yapmasına vesile oluyor. Bu soru üzerine, R. R. Martin bütün kahramanlarını öldürebileceğini açıklıyor: “İki kocaman kitap. Her biri 1500 sayfalık müsveddelere sahip ve bu 3 bin sayfa yapar. Sanırım bu işimi görmeye yeter. Tabii, eğer çok büyük bir baskı altında kalırsam kan rengine bürünmüş o kuyruklu yıldızı Westeros’a çarptırım, herkesi öldürebilirim.”


Share:

0 yorum:

Yorum Gönder