15 Ekim 2014 Çarşamba

En Çok Hangi İşletim Sistemleri Kullanılıyor

En Çok Hangi İşletim Sistemleri Kullanılıyor


En Çok Hangi İşletim Sistemleri Kullanılıyor
Bir yandan Microsoft Windows 8 ile gündemi meşgul ediyor, öte yandan Apple Mountain Lion ile iOS'u birleştirip daha çok Mac bilgisayar satmayı planlıyor. İşletim sistemleri konusunda iki dev firma da yarış halinde. Peki kullanıcılar tarafından bakıldığında en çok kullanılan işletim sistemi hangisi? 

Mountain Lion işletim sistemi
Aslında bu sorunun cevabı çok basit, bizi listenin geri kalanı ilgilendiriyor. Evet, tahmin ettiğiniz gibi listenin ilk sırasında Windows XP yer alıyor.Nisan ayı sonunda Windows XP, tüm dünyada yüzde 46.08 ile en çok kullanılan işletim sistemi durumunda. XP, Mart ayını ise yüzde 46.86 ile kapatmıştı. Yani yüzde 0.8'lik bir düşüş içerisinde.
Microsoft'un yoğun çabalarıyla yükselişte olan Windows 7, XP'nin hemen arkasından geliyor. Windows 7 yüzde 38.67 ile ikinci sırada yer alıyor. Martayı sonunda Windows 7'nin yüzdesi ise 37.54'dü. Yani Windows 7'de yüzde 1'den biraz daha fazla bir yükseliş söz konusu diyebiliriz.

Windows 8 işletim sistemi
Üçüncü sırada yine bir Microsoft ürünü bulunuyor. Bir türlü dikiş tutturamayan Windows Vista yüzde 7.32 ile üçüncü sırada. Bu üç Microsoft işletim sistemini ise iki Apple ürünü takip ediyor. Mac OS X 10.6 Snow Leopard yüzde 2.71, Mac OS X 10.7 Lion da yüzde 2.71 oranla dördüncülüğüpaylaşıyorlar. Yüzde 0.98 ile gelen Linux'un ardından yine iki Mac modeli geliyor.
Windows 8 hızlı geliyor
Son olarak Windows 8'in de yüzde 0.12 ile 10. sırada yer aldığını belirtelim. Daha beta sürümüyle bu kadar gelebilmişse tam sürümü çıktığında Windows 8'in iyi işler başaracağını söyleyebiliriz.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder