11 Ekim 2014 Cumartesi

Dünya ülkeleri ordularında en çok kullanılan savaş uçakları hangileridir

Dünya ülkeleri ordularında en çok kullanılan savaş uçakları hangileridir


Dünya ülkeleri ordularında en çok kullanılan savaş uçakları hangileridir

Bütün dünya ülkeleri herhangi bir savaşta Savaş uçaklarının en önemli role sahip olduğunu anlamış durumdalar ve bu nedenleki hava kuvvetlerine büyük önem vermekteler ve önemli miktarlarda para ayırmaktadırlar.
Hava kuvvetlerinin en önemli silahı savaş uçaklarıdır. Günümüz savaş uçakları sürekli olarak silah sanayiinin gelişmesi ile birlikte gelişmekte ve yenilenmektedir.
Dünya üzerindeki bütün Hava kuvvetlerinde Savaş uçakları bulunmaktadır. Dünya Üzerindeki sakvaş uçaklarının en önemli tedarikçi iki ülkesi Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’dır. Dünya üzerindeki savaş uçaklarının çok büyük bir oranı bu iki ülkenin ürettiği savaş uçaklarıdır.
Dünya ülkeleri arasında en çok kullanılan savaş uçağı modeli hangisidir?
F-161-Dünyada en çok kullanılan ve tercih edilen savaş uçağı ülkemiz ordusu hava kuvvetlerininde savaş uçaklarının büyük birçoğunluğunu oluşturan ABD YAPIMI F-16 FİGHTİNG FALCON savaş uçağıdır, Dünyadaki birçok ülkede kullanılmakta olup dünyada en çok tercih edilen savaş uçağıdır.
F-16 Sayısı yaklaşık olarak 2.300 civarı faal kullanılan F-16 bulunmaktadır. (toplam olarak 4500 adetten fazla bir üretime sahip olduğu bilinmektedir, dünyada en çok üretilen savaş uçaklarından ir tanesidir. Hatta ikinci dünya savaşından sonra en çok üretilen ikinci sava uçağıdır)
F-18 Hornet2-Dünyada en çok kullanılan ikinci savaş uçağı modeli yine ABD yapımı F-18 HORNET tipi uçak olup dünya genelinde hali hazırda 1000 civarında F-18 kullanılmaktadır.F-153-Dünyada en çok kullanılan üçüncü savaş uçağı modeli yine ABD yapımı F-15 EAGLE (KARTAL) savaş uçağı olup dünya genelinde 900 adet bulunmaktadır.Mig-294-Dünyada en çok kullanılan dördüncü savaş uçağı ise RUS YAPIMI MİG-29tipi savaş uçağıdır. Bu uçakta dünya genelinde 850 adet civarında hali hazırda kullanılmaktadır.Mig-215-Dünya üzerinde en çok kullanılan beşinci savaş uçağı ise RUS YAPIMI Efsane MİG-21 Savaş uçağıdır. Mig-21 savaş uçağı günümüzde halen 700 adet civarında faal olarak kullanılmaktadır. Efsane dememizdeki sebep dünya üzerinde özellikle ikinci dünya savaşında en çok üretilen savaş uçağı olmasıdır, Çünkü aşağı yukarı 10.000 adet’in üzerinde bir üretim yapmış bir savaş uçağıdır.

Su-25
6-Dünya üzerinde en çok kullanılan altıncı savaş uçağı tipi ise yine RUS YAPIMI olan SU-25 tipi savaş uçağıdır. Bu Savaş uçağıda aşağı yukarı 500 adet bulunmaktadır.


Diğer Çok kullanılan uçaklar ise RUS YAPIMI Su-24,27,30 ve 35 Tipi Savaş uçakları ile F-5 ve F-7 gibi savaş uçaklarıdır.
Neredeyse dünya ülkelerinde kullanılan uçakların %60’lık kısmı yukarda verdiğim modellerden oluşmaktadır.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder