14 Ekim 2014 Salı

Charles Darwin;Türk düşmanı mıydı?
Türkleri küçük düşürmek bazıları için hobi haline gelmiş olacak ki; bunu bilime dayandırarak bağnaz şekilde yapmaya çalışıyorlar. Halbuki o kadar yıl Türk egemenliğinde yaşadıklarını bile kendilerine itiraf edemezken; bütün dünyanın önüne geçip; Türkleri ve teni siyah olan insanları ( zenciler diyorlar maalesef ) gelişmemiş ırk olarak nitelendiren Darwin'in evrim teorisinin çürütüldüğü ise herkesçe biliniyor...

Bu arada; çürüten ülkenin İngiltere olması birçok tartışmayı beraberinde getirmiş ve gündemi epeyce meşgul etmişti.

Charles Darwin  evrim teorisini ve üstün ırk iddiasını ortaya attıktan sonra tüm dünyada değer gören bu teori; birçok yıkımı beraberinde getirmiş, çok büyük bir soykırım yaşanmıştı.

Darwin’den etkilenen Adolf Hitler; Alman ırkının üstünlüğünü ispatlamak için özel çiftlikler kurdurmuş, oraya topladığı gençlerin kafataslarını ölçerek, üzerlerinde değişik deneyler yaparak tarihe geçmiştir. 

Asıl mesele; Türklere hakaretinden sonra başlamıştır. Türklere hakaret ettiğini kanıtlayan belgeler, bugüne ulaşmayı başarmıştır.

Darwin’in oğlu Francis Darwin, Darwin’in ölümünden altı yıl sonra Life and Letters of Charles Darwin (Charles Darwin'in Hayatı ve Mektupları) adlı bir kitap yayınlamıştır. Bu kitap Darwin’in özel mektuplarını, hayatla ilgili düşüncelerini ve özel hayatını gözler önüne sermektedir. Bu kitapta Darwin’in Türk halkı hakkındaki sözleri çok vahimdir. 
İngiliz başbakanı Gladstone'un "Türkler insanlığın insan olmayan numuneleridir. Medeniyetimizin bekası için onları Asya steplerine geri sürmeli veya Anadolu'da yok etmeliyiz"(1) sözleri Darwin tarafından tamamen kabul ediliyordu. Çünkü Darwin Türk halkını daha gelişimini tamamlayamamış aşağı ırk olarak görüyordu.  

Charles Darwin 3 Temmuz 1881 tarihinde W. Graham adlı bir bilim adamına yazdığı mektupta doğal seleksiyon kavramına değinmekte ve doğal seleksiyonun "geri ırkları" eleyerek medeniyetin gelişmesine katkıda bulunduğunu öne sürmektedir. Darwin'in "geri ırk" kavramına kendince örnek olarak gösterdiği millet ise Türk Milleti'dir. 

Bu aşağıdaki sözler Darwin’in kendi sözleridir: 

‘Doğal seleksiyona dayalı kavganın, medeniyetin ilerleyişine sizin zannettiğinizden daha fazla yarar sağladığını ve halen de sağlamakta olduğunu ispatlayabilirim. Düşünün ki, çok değil birkaç yüzyıl önce Avrupa, Türkler tarafından işgal edildiğinde, Avrupa milletleri ne kadar büyük risk altında kalmıştı; ama artık bugün bu fikir bize ne kadar gülünç geliyor. Avrupa ırkları olarak bilinen daha medeni ırklar, yaşam mücadelesinde Türkleri tam bir yenilgiye uğratmışlardır. Dünyanın çok da uzak olmayan bir geleceğine baktığımda, çok sayıdaki daha aşağı ırkların çoğunun medenileşmiş daha yüksek ırklar tarafından elimine edileceğini (yok edileceğini) görüyorum."(2) 


1. Süleyman Kocabaş, Hindistan Yolu ve Petrol Uğruna Yapılanlar, Türkiye ve İngiltere, 1.b., İstanbul: Vatan Yayınları, 1985, s. 231 

2. Francis Darwin, The Life and Letters of Charles Darwin, Vol. I, 1888. New York: D. Appleton and Company, s. 285-286
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder