24 Ekim 2014 Cuma

BİLEK AĞRISI – NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

BİLEK AĞRISI – NEDENLERİ VE TEDAVİSİ
Tendonit bilek bölgesindeki ağrı ve şişmenin en yaygın nedenlerinden biridir. 

Tendonitin nedeni tendon kılıfının enflamasyona uğramasıdır. Tendonit kaynaklı bilek ağrısında cerrahi müdahaleye gerek yoktur.
2. Burkulma
Bilek burkulmaları bilek eklemlerinin etrafındaki ligamentlerin incinmesi sonucu görülür. Bilek burkulmaları ellerin kullanımını belirli bir süre sınırlar.
3. Karpal Tünel Sendromu
Karpal tünel sendromu bilekteki sinirlerden birinin işlev bozukluğuna uğraması sonucu ortaya çıkar. Bu sendrom kol orta sinirinin bilek ekleminden geçtiği bölgede sıkışmaya uğraması sonucu görülür.
4. Artrit (Eklem İltihabı)
Artrit bilek ağrısına neden olan ve normal aktiviteleri engelleyen bir durumdur. Artritin birçok nedeni olabilir buna bağlı olarak da birçok tedavi çeşidi vardır.
5. Gangliyon Kisti
Gangliyon kisti genelde bilek bölgesindeki şişmeyle kendini gösterir. Bu kistler iyi huylu ve içi sıvı dolu kapsüllerdir. Gangliyon kistleri kanserojen değildir ve hacim olarak büyümelerine rağmen vücudun diğer kısımlarına yayılmazlar.
6. Kırılmalar
Bilek kırılması yaygın bir ortopedik sakatlıktır. Bilek kırılması görülen kişilerde kırılan bölge alçıya alınır ya da ameliyata alınır.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Bilek ağrınızın nedeninden emin değilseniz ya da durumunuza özgü tedavi şeklinden haberdar değilseniz doktora gitmeniz gerekir. Bilek ağrısının tedavisi ancak nedeni tespit edildikten sonra yapılır. Aşağıda doktora yardımı gerektiren belirtiler verilmiştir:
  • Objeleri taşıyamama ya da kolu kullanamama
  • Bilek ekleminde deformasyona neden olan sakatlıklar
  • Gece vakti ya da dinlenme halinde ortaya çıkan hastalıklar
  • Birkaç gün süren bilek ağrısı
  • Eklemi doğrultmada ya da bükmede zorlanma
  • Şişme ya da eklem veya kolun dirsekle bilek arasındaki kısmında morarma
  • Ateş, kızarma, ısınma gibi enfeksiyon belirtileri
  • Anormal diğer semptomlar

Bilek Ağrısı Tedavisi

Bilek ağrısının tedavisi tamamen rahatsızlığın nedenine bağlıdır. Bu nedenle bir tedavi programına girişmeden önce doğru tıbbi teşhisi koymak çok önemlidir. Kendi teşhisinizden emin değilseniz mutlaka doktor yardımı almanız gerekir. Nedenlerine bağlı olarak en yaygın tedavi yöntemleri şunlardır:
1. Dinlenme ve Aktivite Değişiklikleri
Bilek ağrısına neden olan birçok durum için ilk yapılması gereken eklemi dinlendirmek ve enflamasyonun geçmesini beklemektir. Fakat eklemi dinlendirirken dikkatli olmak çok önemlidir çünkü uzun süreli hareketsizlik de eklemin sertleşmesine neden olabilir. Bilek ağrısının daha da kötüleşmesini ve eklemin daha da hasar görmesini engellemek için hareketlerinize dikkat etmeniz gerekir.
2- Buz ve Sıcak Uygulama
Buz torbaları ve sıcak desteği bilek ağrısı için en çok kullanılan tedavi yöntemleridir. Fakat ne zaman hangisini kullanmayı bilmek çok önemlidir.
Buz tedavisi genelde 48 saat içinde görülen sakatlıklarda ve özellikle de şişme durumunda kullanılır. Buz tedavisi eklem etrafındaki şişmeyi dindirir. Buz tedavisi özellikle bilek burkulmalarında şişme sonucu görülen ağrıların azaltılmasına yardımcı olur.
Sıcak uygulama ise dokuları gevşetme ve bölgedeki kan akşını uyarmak için kullanılır. Sıcak tedavi aktivite öncesi aşırı kullanım sonucu görülen sakatlıklar sonucu kullanılmalıdır. Sıcak uygulama aktivitelerden sonra ve akut yaralanmalardan sonra kullanılmamalıdır.
3. Bilek Desteği
Destek atelleri bilek burkulması geçiren ya da bileklerini kolayca inciten kişiler için faydalıdır. Bu ateller bilek hareketleri için destekleyici bir etki yapar fakat daha şiddetli durumlarda fayda sağlamaz. Ateller özellikle rehabilitasyon aşamasında basit aktiviteler için yardımcı olurlar.
4. Anti-enflamatuar İlaçlar
Steroit olmayan antienflamatuar ağrı ilaçları özellikle artrit ve tendonit kaynaklı bilek ağrısı şikayetlerinde kullanılır.
5. Kortizon Enjeksiyonları
Kortizon enflamasyonu tedavi eden çok güçlü bir ilaçtır ve enflamasyon da bilek ağrısı görülen kişilerde ortak şikayettir. Bilek ağrınız için kortizon tedavisinin muhtemel faydalarını dokturunuzla görüşebilirsiniz.
6. Artroskopik Bilek Ameliyatı
Bazı bilek şikayetleri cerrahi müdahale gerektirebilir. Artroskopik ameliyat teşhis konduktan sonra bazı bilek ağrısı nedenleri için tedavi seçenekleri arasındadır.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder