25 Ekim 2014 Cumartesi

BEL TUTULMASI NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

BEL TUTULMASI NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Bel tutulması her an her insanın başına gelebilir. Hızlıca yürürken ya da ağır bir şeyi kaldırırken sırt ya da bel bölgesinde ani bir tutulma ya da spazm hissedebilirsiniz. Bu tutulma sonrası düzgün bir şekilde ayağa kalkamayabilirsiniz. Bu önemsiz bir kasılma ya da bir omurga sakatlığı olabilir. Ama ikisi de genelde aynı belirtileri açığa çıkarır. Bu nedenle tam olarak ne olduğunu tarif etmek çok zordur.

Bel Tutulmasının Nedenleri

Bel tutulmasının birçok nedeni olabilir.
1. Spinal (Omurga) Problemler
 • Bel Fıtığı Omurgalarımızın arasında küçük kaşık benzeri bloklar yastık gibi etki göstererek, omurga kolonumuzun maruz kaldığı günlük şokları absorbe eder. Yaşlanma ve sakatlık bu disklerin kopmasına neden olabilir ve omurgamızdaki sinirlere baskı yaparak şiddetli ağrılara ve tutulmalara neden olabilir.
 • Siyatik (Kalça Siniri) Ağrı Bacaklardan aşağıya doğru inen siyatik sinirde hissedilir ve omurga disklerine yapılan baskı sonucu ortaya çıkar.
 • Kireçlenme Kemiklerde kireçlenme sık sık beli etkileyebilir ve ağrılı bir şekilde spinal stenoz da denilen omurga kanalının daralmasına neden olabilir.
2. Duygusal Stres
Stres altında olduğumuz zaman farkında olmadan bel ve sırt bölgemize daha fazla yük bindirmeye meyilli hale geliriz. Bu da zaman zaman ani bel tutulmalarına, hatta ara ara nükseden bel ağrılarına neden olabilir.
3. Günlük Alışkanlıklar
Her gün yaptığınız küçük şeyler bel bölgenizde tutulmalara ve ağrılara neden olabilir. Bu günlük alışkanlıkların bazıları şunlardır:
 • Yüksek topuklu ayakkabılar kullanmak
 • Ağır çanta ve kalın cüzdan kullanmak
 • Uzun süre araba kullanmak
 • Uzun süre oturmak
 • Duruş bozukluğu (kamburlaşmak)
 • Sırtta ağır yük taşımak

Bel Tutulmasınn Tedavisi

Bel tutulmasının tedavisinde birçok tedavi ve önlemler vardır fakat ameliyat seçeneği en son seçenektir. Çünkü omurganın yapısı çok karmakarışıktır ve üzerinden geçen sinir sayısı çok fazladır. Bu nedenle bel tutulmalarında ve ağrılarında bel ameliyatı riskli bir prosedürdür ve başarı şansı % 50 civarıdır. Birçok uzman bıçak altına yatmadan önce bel ağrıları ve tutulmaları azaltmada %90 başarı sağlayan diğer yaklaşımları tavsiye etmektedir.
1. Evde Tedavi Yöntemleri
 • Karın Bölgesini Güçlendirmek Karın kısmındaki kasları güçlendirmek bel kaslarının kendi görevini görmesini ve omurganız üzerindeki baskının azalmasını sağlar. Belinizi zorlamamak şartıyla mekik hareketleriyle karın bölgenizi güçlendirebilirsiniz.
 • İlaç Kullanmak Reçetesiz satılan antienflamatuarlar ve reçeteli satılan kas gevşeticiler belinizdeki enflamasyonu düşürür ve ağrıyı azaltarak spazmı dindirir.
 • Fiziksel Terapi Bel bölgesi sürekli esneme, gerdirme ve döndürme hareketlerine ihtiyaç duyar. Saatlerce hareketsiz oturmak bel tutulmalarına davetiye çıkarmaktır. Bu nedenle gerdirme, esnetme ve kuvvetlendirme gibi bel egzersizlerini bel ağrılarını geçirmek için yapmamız gerekir. Bu egzersizler bel kaslarımızı güçlendirebilir ve belimizin esnekliğini artırarak normal çalışma koşullarımıza daha çabuk ulaşmamızı sağlar. Genellikle hastalar 72 saat içinde daha iyi hissetmeye başlar.
 • Epidural Enjeksiyonlar Doktorunuz doğrudan omurganıza güçlü antienflamatur ilaçlar (steroidler) enjekte edebilir. Bu da enflamasyonu çok etkili ve hızlı bir şekilde yok eder.
 • Akupunktur 2009′da Archives of Internal Medicine adlı dergide yayınlanan makaleye göre akupunktur (ince iğnelerin vücudunuzdaki basınç noktalarına sokulmasıyla uygulanan bir yöntem) diğer geleneksel yöntemler ve ilaç tedavilerine göre bel tutulmaları ve ağrıları için çok daha etkili bir yoldur.
2. Stresten Arınma
Stres bel tutulmalarının ve çoğu bel ağrılarının kaynaklarından biridir. Bel tutulmaları bastırılmış duyguların vücutta gerginliği tetiklemesiyle ve sonuçta sinirleri yıpratmasıyla ve kasların oksijenden maruz kalmasıyla ani kas tutulmaları ihtimali artar. Bu nedenle bu bağlantıları öğrenmek ve negatif hislerden ve stresli durumlardan kaçınmak önem teşkil etmektedir. Bu amaçla doktor ya da psikiyatrik yardım da alınabilir.
3. Kiropraktik Tedavi
Tutulma ve ağrılar bel bölgesinde ise problem tüm omurgada olabilir. Kiropraktik tedavide omurlarda kayma varsa bunlar düzeltilir. Bunun için de sık doktor ziyaretleri yapılır.
4. Ameliyat
Ameliyat genelde son tercih olarak kullanılmakla birlikte diğer tedavi yöntemlerinin sonuçsuz kaldığı durumlarda uygulanır. Ameliyat omurgada eğilme olduğunda, spinal sinirleri saran boşluğun daralması durumunda, sinirlerde iltihap (enflamasyon) olduğunda veya disklerde bozulma olduğunda yapılır.
Tüm bunların yanında bel tutulmaları engellemek için günlük hayatımızda bel bölgemizi zorlayan her türlü hareketten kaçınmamız gerekir. Örneğin, bayanlar yüksek topuklu ayakkabılar kullanmamalı, ağır çanta ve kalın cüzdan kullanılmamalı, uzun süre oturmaktan ve araba sürmekten kaçınılmalı ve sırtta ağır yükler taşınmamalı vb.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder