26 Ekim 2014 Pazar

Bebeklerinizi rahatlatmak için kullanabileceğiniz 5 bitki çayı

Bebeklerinizi rahatlatmak için kullanabileceğiniz 5 bitki çayı


Soğuk algınlığı, yorgunluk, uykusuzluk ya da huzursuzluk yaşadığımız dönemlerde hepimiz bitki çaylarını tüketiyoruz. Peki ya bebeklere ve çocuklara bitki çayı içirmek doğru mu? Bebeklere bitki çayı ancak ek gıdaya geçildiği süreçte yani 6. aydan sonra başlamak gerekiyor. Bitki çayları ilaç yapımında kullanılabilecek kadar etkili oldukları için bitki çayını ilaç niyetine kullandığınızı unutmayın. Miktarına dikkat edin ve az ölçülerle başlayın.
Her aklınıza geldiğinde değil ara ara ihtiyaç duyduğunu düşündüğünüz anlarda kullanın. Acı, esansı yoğun, dilini ve genzini yakacak tatta olan bitki çayları yerine yumuşak tatları olan bitki çaylarını tercih edin. Aldığınız çayların katkı maddesi olmaması için hazır paketler yerine doğal çayları satın alın ya da kendiniz kurutun.
Aynı zamanda unutulmamalıdır ki bitki çayını cam kavanozda saklamanız gerekir ve bir sene sonra etkisini kaybeder.
Ihlamur: Bebeğinizin kabızlık ya da öksürük problemi varsa kullanabilirsiniz. Ciğerleri yumuşatarak öksürük sorununun giderilmesine yardımcı olur.
Rezene çayı: Emziren annelerinde tüketebileceği bir çaydır, süt yapımını destekler. Bebek ve çocukların iştahını açıyor. Ayrıca kolik bebeklerin gaz sancılarını gidermeye yardımcı olur. Fakat fazla tüketmemek gerekir.
Papatya çayı: Papatya çayının rahatlatıcı bir etkisi vardır. Gaz sancılarına ve mide ağrılarına iyi geliyor. Bebeğiniz 6. ayını doldurduysa ve huzursuzluğu varsa kullanabilirsiniz.
Nane çayı: Nane çayı mide dostudur. Eğer çocuğunuzun mide bulantısı, mide ağrı ve kusma gibi problemleri varsa nane çayı rahatlamasına yardımcı olacaktır.
Ada çayı: Ada çayı östrojen (kadınlık hormonu) içeren bir bitkidir. Çok tüketilmemesi gerekir. Boğazları dezenfekte etmekte birebirdir fakat az içilmesi gerekir. Özellikle hamilelerin dikkatli olması gerekir. Tabii ki bu çayları doktorunuza sorarak kullanmaya başlamak en sağlıklısı olacaktır.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder