14 Ekim 2014 Salı

Atatürk çiçeği (Euphorbia pulcherrima)


''Çevre hareketi dışında eğer lider olacaksanız eğer lider olmaya kalkıştıysanız ki içinizde öğrenci arkadaşlar var, mutlaka sınıf başkanları vardır, eğer sınıf başkanı olacaksan bu bir liderliktir... Sınırın nedir? Sınıftır sınıfın içerisindeki tek bir tebeşir tanesi tek bir sıra tek arkadaşının problemiyle ilgilenemeyeceksen o liderliği kabul etmeyeceksin." 
Mustafa Kemal ATATÜRK


İngilizce adı Poinsettia' olan bu bitkiyi 19.yy'da Meksika'dan ABD'ye götüren ve yaygınlaşmasını sağlayan ABD'li devlet adamı, psikiyatri ve bitki bilimci Joel Roberts Poinsett' den alır. Atatürk adı ise, bir süs bitkisi olarak Türkiye'de yetiştirilmesi ve tanınmasına ön ayak olan Mustafa Kemal Atatürk'ten gelir. Ancak çiçeğe ismi Atatürk vermemiştir.

Bir gazete haberinde ise bu olaydan şöyle bahseder:

Vanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landın; laboratuvarlarında muhtelif ameliyeler neticesinde kırmızı renkte yeni bir çiçek elde etmeyi başarmıştır. Yani bu çiçek Atatürk çiçeğidir. Profesör bu çiçeğe yeni isim ararken, yanında duran, Tarsus Kolejinde ATATÜRK’le tanışmış, ondaki tabiat bilgi ve ilgisine hayran olan bir diğer profesör; bu çiçeğe Atatürk isminin verilmesini önermiştir. Ve bu öneri dünya nebatat dairesine iletilmiş ve Atatürk’ün yaptığı çalışmaların anlatıldığı toplantıda oy birliğiyle kabul edilmiştir’. 

Artık dünyadaki her ülkede bu çiçek Gazi Atatürk adıyla üretiliyor ve satılıyor.


Bitkinin diğer bir adı da "Noel yıldızı"dır.Atatürk çiçeğinin çeşitleri yoktur ama rengi koyu kırmızıdan pembeye doğru değişebilen çeşitleri vardır.

Share:

0 yorum:

Yorum Gönder