2 Ekim 2014 Perşembe

Associated Press makalelerini yazmak için robotları işe alacak

Associated Press makalelerini yazmak için robotları işe alacak
ABD’nin saygın haber ajanslarından Associated Press (AP), yıl içerisinde bastığı binlerce makaleyi robotların yazmasını planlıyor. Robotlar tarafından yazılan makaleler AP’nin haber sayısını bir kat daha artıracak.
Geçtiğimiz yıllar içinde birkaç haber kuruluşu haberlerinin bazılarında robot yazarları kullandı. Forbes, Narrative Science’ın hazırladığı algoritmaları kullanarak hisse senetleri yükselişte olan şirketler hakkında kısa haberler yazıyor. Los Angeles Times kendi gazetecileri tarafından geliştirilen algoritmaları kullanarak bölgesel deprem ve cinayet haberleri yayımlıyor. AP ise iş alanında haberler yazmak için Automated Insights şirketi tarafından üretilen raporları kullanacak.
Finans ve spor haberleri robot haberciliği için doğal alanlar. İki alan da, aslına bakılırsa, biraz “robotik”. Bu alanlardaki haberler temelde birkaç veritabanından verilerin alınmasını ve bunların önceden belirli kalıptaki sözcüklerle birleştirilmesinden oluşuyorlar. Bu nedenle otomatik olarak üretilen haberler, okumak için, çok da fena sayılmazlar. Yakın zamana ait küçük bir araştırma da insan okuyucuların gazeteciler ve algoritmalar tarafından yazılan spor haberlerini ayırt edemediklerini ortaya koydu.
Robot haberciliğinin en çok savunulan yararlarından biri gazetecileri sadece insanların gerçekleştirebileceği “derinlemesine araştırma” yapmak için serbest bırakması. Öne sürülen bir diğer yarar ise otomatik yazarların insanüstü miktarlardaki veriyi işleyebilmeleri ve bunları kelimeler halinde bizlere sunabilmeleri. New York merkezli ProPublica şirketi bunu kullanarak geçen yıl devlet okulları hakkında haber yayımladı.
Bütün bunlar olurken, biz, insan yazarlar ise bize özgü sıcakkanlılığın robotlarla değiştirilemeyeceğini kanıtlamaya çalışıyoruz. Bunda ne kadar başarılı olduğumuzu ise gelecekte robot yazarların yaygınlığı/kısıtlılığı gösterecek.

Kaynak: http://www.popsci.com/article/technology/associated-press-will-use-robots-write-articles
Görsel kaynak: Mirko Tobias Schaefer/Gastev on Flickr, CC BY 2.0
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder