23 Ekim 2014 Perşembe

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları
Ağız kokusu bakın nelere yol açabiliyor!
Sağlığımızı ve sosyal yaşantımızı olumsuz etkileyen, ağız kokusu beslenme alışkanlıklarıyla ilişkili olarak gelişebilir, mide ve diğer sistemik rahatsızlıkların bir göstergesi olabilir. Ağız kokusunun başta gelen nedeniyse daha çok dişlerdeki iltihap ve çürüklerdir. 
Ağız Kokusunun Nedenleri
Ağız kokusu bazen ağız temizliğine yeterli önemin verilmemesi, ağız iltihapları, ileri dişeti hastalıkları veya diş çürükleri, bazen de ağız kuruluğu gibi sebeplerin bir ya da birkaçından kaynaklanıyor olabilir. Eğer ağız kokusu ağız enfeksiyonlarından ileri geliyorsa enfeksiyonlar tedavi edilebilir, tedavi sırasında gömük ve sorunlu dişler varsa çekim yapılılır. Ağız kuruluğundan ileri gelen kötü ağız kokusu da hastaya tükürük salgısını artıracak yöntemlerle önlenir.
Ağız Kokusunu Gidermenin Yolları
Ağız içi bakterilerle savaşan bir baharat olduğu için tarçın kullanın.
Kötü kokuya sebep olan ağız kuruluğunu engellemek için daha fazla su için, diş çürüklerine sebep olacağından şeker tüketiminizi azaltın.
Yiyeceklerle tükürük salgısının iyice karışması ve ağızda yemek parçası kalma olasılığının azalması için lokmaları iyi çiğneyin.
Diş fırçasının çıkaramadığı yerlerdeki bakteri ve yemek artıklarını sökebileceği için diş ipi kullanın.
Ağız kokusunu önlemek için doğal kaynaklardan da yararlanılabilir. Nane bunlardan en önemlisi. Naneli sakızlar, şekerler kullanabilirsiniz.
Öğün aralarında taze meyve yiyin.
Uzun süre aç kalmayın.
Ağız kuruluğuna neden olduğundan ve diş eti hastalıklarına da zemin hazırlayarak ağız kokusu oluşturacağından sigara içmeyin.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder