15 Eylül 2014 Pazartesi

Roman Özetleri-Bir İçim Su (Refik Halit Karay)

Bir İçim Su
 (Refik Halit Karay)
KİTABIN ADI : BİR İÇİM SU
YAZARI : Refik Halit Karay
YAYIN EVİ : İNKILAP ve AKA KİTAPEVLERİ
BASIM YILI : 1982 (üçünçü basım)
KİTABIN KONUSU
Doganın güzellikleri ve tarihi olaylarla ,günümüzdeki yaşam ve arasındakı ilişkiler.

KİTABIN ÖZETİ
Doganın nasıl bir yapısının oldugunu bu yapısının insanlara olan etkilerini ve bu etkilerin insanda oluşturduğuduygu ve düşünceleri acıklıyor. İskenderun ve Amuk ovasında arpalar sararmış bugdaylar yemyeşildi; ama çiftçisi ,tarım ordusunun yüz yerinden yaralı,cigerler yanık ve gönlü üzgün ama kahraman birer erleridir.
Dünya ve dünyada herşey daha iyi olmalıydı. Buradan Fırat kıyılarına kadar bir yolculuk yapıyor buralarda da daganın kompleks yapısını ortaya koyuyor. Buradanda Fıratı gecerek Lübnan yamaçlarına geliyor. Gezdigi yerlerde günlük hayattan bahsediyor. Gezdigi yerlerde daha önceden yaşanan tarihi olaylardan bahsediyor.
KİTABIN ANAFİKRİ
Doganın güzelliklerini tanıtmak ve insana dogayı sevdirmektir.Roman ÖzetleriYüz Temel EserÖzet
KİTAPTAKİ OLAYLAR VE ŞAHISLARINN DEĞERLENDİRİLMESİ
Kitapta belirli bir kahraman yok sadece yazar olayları yaşıyor gibi anlatıyor; yazısında ise yazarın dogayı cok sevdigi dikkat cekiyor.
KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER
Kitapta belirli bir kahraman olmamakla beraber olayların cok sade ve kısa olması belirli bir yargıya varılamıyor.günlük olayiar ise şuanda hercegine belirli yerler hariç raslanmamaktadır. Olayları yazar kendisi yaşıyor gibi anlatması kitaba akıcılık katıyor.
KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ
Refik Halit KARAY
Fransızların Hatay dahil Suriyeyi mandasına aldıgı zamanlarda roman yazarlıgına başlamıştır. Kitapları; Kadınlar teknesi, ilk adam, ayın ondördü, bir avuç saçma, bu bizim hayatımız, , çete, deli, dişi örümcek, dört yapraklı yonca, ekmek elden su gölden, iki cisimli kadın, ikibin yılın sevgilisi, İstanbul’un bir yüzü, karlı dagdaki ateş’tir.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder