13 Eylül 2014 Cumartesi

Makale-Türk Tarihinden Alınacak Dersler

Türk Tarihinden Alınacak Dersler


Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. ” Mustafa Kemal ATATÜRK.  Tarihin birçok anında Türkler kendine has özelliklerini ortaya koyarak imkansız denilen şeyleri başarmışlar ve iz bırakacak, tarihin akışını değiştirecek, çağ kapatıp çağ açtıracak etkiler bırakmışlardır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de sözünde bahsettiği gibi bizler bu tarihi en iyi şekilde ele alıp inceleyerek kendimize dersler çıkarmalıyız ve geleceğe yönelik adımlarımızda tarihimizdeki kahramanlıkları örnek alarak onlardan güç almalıyız.

Tarihimize baktığımızda bizim en belirgin özelliğimiz bağımsızlık ve hür yaşama aşkımızdır. Bunu atalarımızın yapıp ettiklerinden çıkarabiliriz. Örneğin M. S. 7.  yüzyılda Çin'deki Kürşad isyanı. Bu isyan Kürşad ve 39 arkadaşının Çin sarayını basıp bağımsızlık uğruna canlarını feda etmeleriyle son bulmuştur. Ancak bu isyan başarısız olsa da Türklerdeki bağımsızlık aşkını yeniden canlandırmış ve üst üste isyanlar sonucunda bu olaydan 42 yıl sonra Türkler Kutluk (2. Göktürk) devletini kurarak yeniden bağımsızlığa kavuşmuşlardır. Bu olayda görüldüğü üzere Türkler amaçları uğruna, hedeflerine kavuşmak amacıyla canlarını bile feda etmişlerdir.

Tarihteki başka bir örnek ise İstanbul'un Fethidir. Bu olayda Osmanlı Devletinin Padişahı Fatih Sultan Mehmet fetih için kilit nokta olan Haliç'e Bizanslıların zincir çekmesinden dolayı 42 parça donanmayı karadan yürüterek indirmiş ve fetih için önemli bir avantaj elde etmiştir. Ayrıca geçilmez denilen surların Fatih'in döktürdüğü toplarla yerle bir edilmesi savaşın kazanılmasında önemli bir yer tutar. Bu örnekte de görüldüğü gibi Türkler imkansız denilen şeyler karşısında bile parlak zekalarıyla ve bitmek bilmeyen azimleriyle başarılı olmuşlardır.

Bir başka örnek ise Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet'in İlanıdır. Yurdumuz İtilaf Devletleri tarafından işgal altına alınmışken, ordu padişah ve devletin eli kolu bağlı iken Türk Milleti artık tükenmiş bir halde iken Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde düşmanlara karşı savaşarak yurdunu ve bağımsızlığını geri almıştır. Tarih sahnesinden silinmek üzereyken toplumun verdiği bu tepki Türklerin en zor anlarında bile her türlü zorluğa karşı dayanışma halinde hareket ederek amacına ulaşmak için adeta canını dişine takarak savaşması ne kadar fedakar ve asil bir millet olduğumuzu göstermektedir.

Sonuç olarak bu örneklerde de gördüğümüz gibi Türkler bağımsızlık uğruna canlarını bile feda edecek kadar özgürlüğüne düşkün, gemileri karadan yürütecek kadar cesur ve azimli, çağ açıp çağ kapatacak kadar Dünya sahnesinde etkili ve en kötü durumlarda bile beraber hareket edip amacına ulaşmak için savaşacak kadar fedakar bir millettir.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder